Google překladač: English Deutsch
T+T 3/2009

Společnost GE sensing (dříve Druck Ltd.), světový lídr ve vývoji a výrobě techniky pro měření a kalibraci tlaku, přichází na trh s koncepčně novou řadou procesních kalibrátorů tlaku a elektrických veličin. Druck DPI 620 je prvním univerzálním kalibrátorem, který bez kompromisů měří a generuje tlak. Přístroj komunikuje v češtině.

Koncepce
Na trhu existuje řada přístrojů, které dokážou měřit procesní veličiny. Pokud však mají měřit též tlak, musí uživatel pracovat s oddělenou ruční pumpou, která je s přístrojem propojena v lepším případě pouze hadicí, v horším ještě také jedním či více kabely. Takováto sestava není pro praktickou práci v provozním prostředí příliš vhodná, neboť uživatel potřebuje pracovní plochu, na kterou musí jednotlivé komponenty rozložit.

Cílem bylo navrhnout přístroj a jeho příslušenství tak, aby byl současně malým a lehkým elektrickým kalibrátorem, v případě potřeby však také kompaktním tlakovým etalonem, který zahrnuje jak ruční pumpu a regulaci tlaku, tak i měření elektrického výstupu. To vše se snadnou obsluhou a v moderním provedení. V neposlední řadě byl vyslyšen požadavek na snadnou výměnu tlakového měřícího rozsahu.

Elektrický kalibrátor
V procesním kalibrátoru Druck DPI 620 výrobce zúročil mnohaleté zkušenosti v oblasti měření tlaku a elektrických veličin. Jádrem systému je centrální jednotka – elektrický kalibrátor Druck DPI 620. Měří a simuluje mA, mV, V až do úrovně 300 V, Hz a pulzy, odporové teploměry a termočlánky. Disponuje velkým barevným dotykovým displejem, jehož pomocí se ovládá. Tlačítka na displeji jsou tak velká, aby se přístroj snadno ovládal i v rukavicích. Dobíjecí Li-ion akumulátor o kapacitě 5,5 Ah zajišťuje spolehlivou funkci po dobu 72 hodin. Stupeň krytí je IP 65.

Druck DPI 620 může být vybaven operačním systémem Windows CE, čímž jsou jeho schopnosti obohaceny o funkce palmtopu. Lze tak přímo v přístroji prohlížet návody k použití, schémata a obrázky, případně i spouštět instruktážní videa. Samozřejmostí jsou funkce plánovacího kalendáře a další.

Základním komunikačním rozhraním je sběrnice USB. Pomocí USB je možno přenášet data mezi DPI 620 a PC, případně ukládat data na paměťový modul (memory stick). Slouží též k přenosu aktualizací programového vybavení do přístroje, například nových jazykových mutací. Volitelným rozhraním je Wi-Fi, které umožňuje s přístrojem komunikovat bezdrátově. Toto rozhraní bude využito také jako prostředek k připojení dalších funkčních skupin přístroje, například barometru.

HART komunikátor
Pro nastavování senzorů s komunikací HART je přístroj standardně vybaven vestavěným komunikátorem. Připojení je realizováno přímo na svorkách měření signálu 4 až 20 mA. Do okruhu je možno volitelně vřadit vestavěný odpor 230 ohmů. Jsou implementovány příkazy HART protokolu úrovně „Universal“ a „Common Practice“ revize 5 až 7. Pomocí přístroje je tak možno provádět i kalibraci HART převodníků.

Přístroj jako indikátor tlaku
Je-li centrální jednotka Druck DPI 620 doplněna o adapter MC 620, stává se z ní dvoukanálový indikátor tlaku. Po našroubování tlakoměrných modulů jednotka automaticky rozpozná jejich přítomnost a na displeji zobrazí měřenou hodnotu tlaku.

Adapter MC 620 může být doplněn sadou přechodek na všechny běžně používané závity. Veškerá tlaková připojení jsou koncipována tak, aby je bylo možno dotahovat pouze rukou. Šroubení je otočné, což usnadňuje manipulaci s hadicemi a připojení kalibrovaného přístroje.

Kalibrace tlaku
Plnohodnotným kalibrátorem tlaku s integrovanou ruční pumpou se Druck DPI 620 stává ve spojení s některou ze základen PV 621, PV 622 či PV 623. Centrální jednotka se vloží do úchytu na vrchu základny, kde je zajištěna západkou. Základna zajistí generování tlaku vzduchem do úrovně 35 bar (PV 621), respektive do 100 bar (PV 622). Základna PV 623 generuje tlak vodou nebo olejem, a to až do úrovně 1 000 bar. Vyvození tlaku je díky originálnímu řešení základny snadné a není třeba velké fyzické síly. Ustalování tlaku je díky dokonalému odvodu tepla ze soustavy velmi rychlé.

Tlakoměrné moduly PM 620 se vyrábějí v rozsazích od +/- 25 mbar do 0 až 1 000 bar, a to jak relativního, tak i absolutního tlaku. Jsou shodné pro všechny základny i adapter. S DPI 620 komunikují digitálně. Kvalita přenosu je zajištěna zlacenými kontakty a vtipným řešením upevnění modulu.

Přesnost
Výrobce udává přesnost jako celkovou nejistotu měření, ve které jsou zahrnuty všechny podstatné vlivy, které na provozní kalibrátor působí. Kromě obvyklé nelinearity, hystereze a reprodukovatelnosti je to zejména vliv teploty v pásmu 0 až 50 °C, vlivu kalibračního etalonu a též stabilita po dobu 1 roku od poslední kalibrace. Celková nejistota měření tlaku je tedy 0,025 % z rozsahu pro relativní tlaky a 0,046 % pro absolutní tlaky. Doplňkový barometr, pomocí kterého bude možno použít relativní senzory i pro měření absolutního tlaku, má přesnost 10 Pa. Jeho uvedení na trh se předpokládá koncem roku 2009.

Rozbor přesnosti měření elektrických veličin přesahuje formát příspěvku. Vzhledem k moderní konstrukci se přístroj řadí mezi nejpřesnější provozní kalibrátory na trhu. Detailní specifikace rozsahů a odpovídajících přesností je uvedena v katalogovém listu, který je k dispozici.

Doplňky

Důležitým doplňkem kalibrační sady jsou ohebné hadice pro připojení přístroje k měřenému tlakoměru. Jsou konstruovány tak, aby se k nim daly připojit tlakové koncovky z adapteru MC 620 nebo základen PV 621 až 623. Tím se redukuje množství tlakových adapterů a přechodek, které je třeba s sebou při provozní kalibraci nosit. Délky hadic jsou volitelně 1 nebo 2 m. Hadice po natlakování prakticky nemění objem a urychlují tak stabilizaci generovaného tlaku.

V nabídce je též 5 typů brašen a kufříků pro různé kombinace DPI 620 a tlakových základen. Dle předpokládaného rozsahu práce je možno zvolit odpovídající brašnu. Pro nestandardní kombinace přístrojů vyrábíme kufříky na míru.

Další možnou součástí kalibrační sady je software Intecal pro automatizaci kalibračního procesu. Existuje ve verzi pro PC i pro centrální jednotku DPI 620 samotnou. Podstatným doplňkem je i referenční teplotní sonda s přesností na úrovni 0,05 °C, která bude na trh uvedena koncem roku 2009.

Jiskrová bezpečnost

Jiskrově bezpečná verze přístroje DPI 620/IS bude uvedena na trh v průběhu 6 měsíců. Pro případ použití v normálním prostředí bude kompatibilní se všemi komponentami a doplňky, které jsou určeny pro DPI 620.

Další informace poskytneme a katalogové listy zašleme e-mailem. Kontaktní informace jsou naleznete na www.datacon.cz.

Kalendář akcí

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..