Google překladač: English Deutsch

Takzvaná MID zařízení znamenají revoluci ve světě počítačové mobility. Malá krabička, která se vejde třeba do kapsy džínsů, nabízí vše, co má běžný počítač: všechny potřebné aplikace včetně mobilního internetu. Zatím však není rozhodnuto, jak budou MID vypadat. Čeští studenti průmyslového designu připravili možné návrhy.

 

V pondělí 3.11. odstartovala soutěž o nejlepší design MID zařízení (Mobile Internet Device), vyhlášená společností Intel ve spolupráci s firmou Asus a portálem idnes.cz. O cenu za nejlepší design chytrého minipočítače budoucnosti bude bojovat osmnáct studentských návrhů. Soutěže se účastní studenti průmyslového designu ze středních, vyšších odborných a několika vysokých škol.


MID zařízení vytvářejí samostatnou kategorii počítačů na pomezí mezi notebookem a PDA zařízením. Jejich různorodé variace se začnou dostávat na český trh začátkem příštího roku. Představují přelom v používání internetu mimo domov i kancelář. Jsou malá, lehká a rychlá a díky procesoru Intel™Atom™ i zcela kompatibilní s běžnými počítači. Ještě však není známo, jak budou přesně vypadat. Možnosti využití MID jsou široké, a proto podobně jako mobily mohou být navrženy pro dámskou kabelku či teenagerský batoh nebo mohou reprezentovat úspěšného manažera.


Hlasovat o nejlepší z osmnácti přihlášených návrhů lze od 3. do 16. listopadu 2008 na serveru Technet.cz. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen proběhne ve studiu Liběny Rochové na pražském Malostranském nábřeží 24. listopadu 2008.


„Hlavním cílem soutěže MID Design 2008 je vzbudit zájem široké veřejnosti o zcela novou generaci mobilních zařízení a zároveň nabídnout výrobcům MID zařízení názor těch, kteří se chystají v budoucnu udávat trend českému designu. Návrhy studentů jasně ukazují, že mobilní zařízení rozhodně nebudou mít pouze tvar šedé nebo černé hranaté krabičky, často jde o designové skvosty,“ řekl Pavel Svoboda, PR manažer pro střední a východní Evropu společnosti Intel.


Soutěž o nejlepší MID design bude mít dva vítěze. Jednoho zvolí laická veřejnost a druhého odborná porota. V té zasednou výrobci MID, designéři, marketéři a další odborníci. Vítězové si odnesou netbook Eee PC 1000H s procesorem Intel Atom a moderní procesor Intel Core™ 2 Duo se základní deskou od společnosti Intel. Stejnou cenu jako vítěz získá i jeden z hlasujících diváků.


Návrhy MID zařízení přihlášené do soutěže si můžete prohlédnout na http://technet.idnes.cz/ankety.asp?id=A20081024_vse_784 nebo na http://www.mediakom.cz/intel/MID_Design_2008/


Ceny do soutěže jsou vystaveny na http://technet.idnes.cz/vyberte-viteze-studentske-souteze-o-nejlepsi-design-mobilniho-zarizeni-14w-/tec_reportaze.asp?c=A081024_140405_tec_reportaze_vse

Hlasovat o nejlepší studentský návrh lze na
http://technet.idnes.cz/ankety.asp?id=A20081024_vse_784


Ukázky MID zařízení vyráběných v současnosti si můžete prohlédnout na http://www.intel.com/products/mid/devices.htm,
další informace poskytuje například Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_Internet_Device),