Google překladač: English Deutsch

Výsledky výzkumu „Manpower Index trhu práce“ odhalily opatrně optimistické předpoklady v plánovaných náborových aktivitách. Nejperspektivnějším odvětvím se jeví velkoobchod a maloobchod.

Zaměstnavatelé v České republice jsou mírně optimističtější než v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí 2009. Po negativních vyhlídkách posledních dvou čtvrtletí hlásí zaměstnavatelé mírně optimistickou hodnotu Čistého indexu trhu práce +1 %. Zaměstnavatelé pěti z 10 odvětví a regionů předpokládají zlepšení oproti předchozímu čtvrtletí. Z výzkumu vyplývá, že nejsilnější náborové aktivity pro třetí čtvrtletí 2009 má Velkoobchod a maloobchod (+8 %), ve kterém 10 % zaměstnavatelů očekává dokonce zvyšování počtu zaměstnanců.

Podle slov Jaroslavy Rezlerové, generální ředitelky Manpower Česká a Slovenská republika: „Mírné zlepšení Čistého indexu trhu práce ukazuje mírně optimistická očekávání většiny českých zaměstnavatelů. Přesto však zaměstnavatelé ve Zpracovatelském průmyslu a dalších pěti z deseti sektorů očekávají další nárůst nezaměstnanosti. To, že je Čistý index v České republice pozitivní, je důsledkem vysokého čísla v sektoru Velkoobchod a maloobchod.“

Regionální srovnání

Výhledy náborových aktivit jsou ve všech třech regionech utlumené. Zatímco zaměstnavatelé regionu Čechy hlásí opatrné zvýšení náborových aktivit s hodnotou +3 %, zaměstnavatelé v Praze a na Moravě mají mírně negativní prognózy, s hodnotami -3 % a -2 %.

Zaměstnavatelé v Čechách hlásí nejsilnější hodnoty: Index posílil o 5 procentních bodů v mezikvartálním srovnání a o 1 procentní bod ve srovnání meziročním.

Zaměstnavatelé v Praze (-3 %) naopak hlásí nejméně optimistické vyhlídky s klesající hodnotou Indexu o 5 procentních bodů v mezikvartálním srovnání a 6 procentních bodů ve srovnání meziročním.

Porovnání dle odvětví v České republice ukazuje, že zaměstnavatelé pěti z deseti odvětví hlásí mírné zvyšování počtu zaměstnanců ve srovnání s druhým čtvrtletím 2009. Nejoptimističtější vyhlídky jsou v sektoru Velkoobchod a maloobchod s hodnotou +8 %, která významně posílila oproti předchozímu čtvrtletí, a to o 12 procentních bodů a o 3 procentní body v meziročním srovnání. Nejnižší náborové aktivity předpokládá Zpracovatelský průmysl (-7 %), přestože mezikvartálně posílil o 1 procentní bod, naopak v meziročním srovnání klesl o 6 procentních bodů.

Globální pohled

Zaměstnavatelé v 11 ze 34 zemí, kde Manpower prováděl průzkum, očekávají, že ve třetím čtvrtletí 2009 budou mírně zvyšovat počet svých pracovníků. Přesto ale meziroční srovnání vykazuje pokles náborových aktivit. Zaměstnavatelé ze 17 zemí hlásí nejnižší náborové aktivity od doby, kdy se zapojily do průzkumu Manpower Index trhu práce. Konečné výsledky ukazují, a zaměstnavatelé většiny zemí hlásí, relativní stabilitu v náborových aktivitách pro příští čtvrtletí. V České republice sledujeme, stejně jako napříč celou Evropou, pokles především ve zpracovatelském průmyslu.

Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 8. září 2009.
Více na www.manpower.cz.