Google překladač: English Deutsch

Vývoj materiálů k výrobě míče pro fotbalové mistrovství světa je velkou výzvou pro vědce, inženýry a technology. Bayer MaterialScience – jeden z největších výrobců plastických hmot na světě již mnoho let spolupracuje s firmou Adidas a dodává této firmě materiál a technologii pro výrobu fotbalových míčů. „První fotbalový míč z plastických hmot jsme společně vytvořili mistrovství světa v Mexiku v roce 1986. Od té doby

Foto-vyzkumnici-a-mic.jpg

každoročně připravujeme nový model pro mistrovství světa
i mistrovství Evropy“, vysvětluje Thomas Michaelis, vedoucí projektu odpovědný za vývoj míče ve firmě Bayer MaterialScience.

Každé mistrovství světa vyžaduje použití nových technologií. V roce 2006 byly před konstruktéry postaveny nové požadavky na stavbu míče a jeho parametry. Tentokrát byl vznesen požadavek, aby míč byl ještě kulatější a déle si zachoval atraktivní vzhled.

Méně hran a kulatější tvar znamená méně švů a rohů na vnějším plášti. Hráč má pak při kopu do míče kontakt s ideálně hladkým povrchem a dosáhne větší přesnosti. Míč zapůsobil i na fotbalovou star Davida Beckhama, kapitána anglické reprezentace: „Míč letí přesně tam, kam chci.“

„Je neuvěřitelné, kolik práce a intenzivního výzkumu materiálů vyžadovalo jeho zkonstruování. Vždy jsem si myslel, že míč stačí pouze dobře nafouknout“ – řekl Rudi Völer, hráč vítězného mužstva z mistrovství světa konaného v roce 1990, bývalý kapitán německé reprezentace a v současnosti sportovní ředitel fotbalového klubu Bayer 04 Leverkusen.

Tento nový černo-bílo-žlutý míč nesoucí jméno „Teamgeist“ je výsledkem tříleté práce. Výzkumy materiálů, projektové práce a samotná výroba probíhaly současně na několika kontinentech. „Kulatost“ je pojem relativní. „Teamgeist“ se liší od dokonalé koule pouze o 1 procento. Díky tomu se míč ve vzduchu přemisťuje přesně tam, kam chce hráč, což je zásluha použitých materiálů a inovační konstrukce. Poprvé odborníci z firmy Adidas nepoužili tradiční pěti a šestihrany, které jsme znali dlouhá desetiletí a nahradili je podélnými tvary připomínajícími vrtuli. Také počet částí se snížil ze 32 na 14.

Aby si míč zachoval svůj dokonalý tvar co nejdéle, vyvinuli odborníci z firmy Bayer novou strukturu vnější vrstvy pláště. Pro zlepšení kulatosti a hladkosti zvětšili tloušťku stěn na 1,1 mm. Využili také zkušenosti získané při výrobě obuvi. Rozhodli se použít čtyři různé vrstvy, které jsou naneseny jedna na druhé. Rozhodujícím komponentem pro precizní trajektorii letu míče „Teamgeist“ je polyuretanová syntetická pěna nanesená na pojící vrstvu vnějšího pláště s textilním podkladem. Tato pěna obsahuje milióny mikrobuněk naplněných plynem. „Díky tomu se míč po odkopnutí rychle vrací do svého původního kulatého tvaru a to zajišťuje optimální dráhu letu,“ vysvětluje Michaelis. Nad pěnou se nachází střední vrstva z plastické hmoty, která chrání míč před působením vnějších vlivů a dává mu nezvyklou pružnost. „Takovým míčem se ideálně přihrává útočníkovi. Pro mne jako odborníkai na přímé kopy to také znamená, že mohu směřovat míč přes zeď soupeře s udivující přesností,“ dodává německý hráč Bernd Schneider.

V neposlední řadě vnější vrstva chrání potisky na míči před stíráním. Zajišťuje dlouhodobě větší odolnost a dokonalý vzhled míče. Když hráči opouštějí po těžkém utkání zničenou travnatou plochu, míč „Teamgeist“ vypadá stále jako nový. Materiál Impranil®, ze kterého je míč vyroben, byl vyvinut firmou Bayer MaterialScience. Tento materiál je používán také v textilním průmyslu. Stejně jako jeho dva předchůdci není „Teamgeist“ sešitý, ale je spojen pomocí patentovaného termolepícího pláště. Díky tomu ani za deštivého počasí míč nezvětšuje svoji hmotnost (maximálně o 0,1 %). Éra kožených míčů nasáklých vodou patří definitivně minulosti. Nový míč je prakticky vodovzdorný.

Vlastnosti materiálů, ze kterých je vyroben míč „Teamgeist“
1.Vnější vrstva z plastické hmoty Impranil®
Všechny potisky na míči jsou pod vnější vrstvou, což zamezuje jejich stírání.
2.Střední vrstva z plastické hmoty Impranil®
Chrání míč před působením vnějších vlivů a zajišťuje jeho znamenitou pružnost.
3.Syntetická pěna Impranil®
Vyrobena z polyuretanu, obsahující milióny mikrobuněk. Díky tomu je míč nezvykle
odolný proti deformaci, což příznivě zlepšuje přesnost letu.
4.Lepicí vrstva z hmoty Impranil®
Váže jednotlivé vrstvy s textilním podkladem.
5.Speciální polyesterové a bavlněné vlákno
Podkladní vrstva
www.bayer-cz.cz

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news