Google překladač: English Deutsch

Bezkontaktní platební technologie MasterCard® PayPass™ rozšiřují významnou měrou možnosti držitelů platebních karet – drobné platby budou realizovány mnohem rychleji a pohodlněji než je tomu při použití hotovosti.

MasterCard Worldwide uzavřela 30. ledna 2008 zásadní dohodu s Global Payments Europe, s.r.o. o implemetaci bezkontaktní technologie MasterCard® PayPass™ v České republice. Global Payments Europe, s.r.o. je významným dodavatelem řešení bezhotovostních plateb pro banky a finanční instituce v České republice. Uzavření vzájemné spolupráce je tedy klíčové pro zavedení bezkontaktního platebního řešení MasterCard PayPass v České republice. Jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, tato revoluční technologie umožňuje nejen platby prostřednictvím platebních karet, ale lze ji zabudovat např. také do mobilního telefonu, hodinek či přívěšku na klíče.


„Pro společnost MasterCard je umožnění plateb pomocí bezkontaktních technologií jednou z priorit. Toto platební řešení jsme představili v Evropě jako první a nyní již funguje v řadě zemí, např. v Turecku, ve Velké Británii, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Itálii a v nedávné době bylo spuštěno i v Polsku. V lednu tohoto roku jsme se dohodli s Global Payments Europe a společně tak jako první zahájili implementaci této inovativní technologie v České republice. Naším cílem je, aby se první transakce prostřednictvím technologie MasterCard PayPass mohly v České republice realizovat již ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku,“ uvedl Ján Čarný, generální ředitel společnosti MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

Roman Mentlík, Mezinárodní obchodní ředitel Global Payments Europe, s.r.o. v této souvislosti říká: „Díky technologii PayPass mohou nyní platební karty a jejich přijímání penetrovat i do zcela nových tržních segmentů. Naše společnost GPE tak může nabídnout platební řešení úplně novým skupinám zákazníků, jako jsou municipality či vyšší územně správní celky a státní instituce, například vzdělávací či zdravotnická zařízení. Oblast zdravotnictví je pro GPE samozřejmě perspektivní i v soukromém sektoru. Technologie PayPass nabízí široké možnosti využití zejména v dopravě, ale i u dalších korporátních klientů. Předpokládám, že klienti budou vyžadovat i další aplikace, například identifikační funkcionality či věrnostní systémy.“

MasterCard PayPass je nová bezkontaktní platební metoda, která umožňuje zákazníkům platit při každodenních drobných platbách rychleji a pohodlněji než při úhradě hotovostí. Technologie PayPass může být součástí jakékoliv MasterCard nebo Maestro karty. Při platbě prostřednictvím takovéto karty ji stačí pouze přiložit ke speciální čtečce a je zaplaceno. Není potřeba hledat hotovost, dávat kartu pokladní, protahovat ji čtečkou ani zadávat PIN. U nákupů v hodnotě nižší než 500 Kč není vyžadován ani podpis držitele karty. PayPass je proto ideální v místech, kde je důležitá rychlost, např. ve fast foodech, trafikách, parkovištích či v městské hromadné dopravě.

Bezkontaktní technologie otevírají rovněž nové dveře na poli designu platebních karet. Technologii MasterCard PayPass bude možné zabudovat např. do hodinek, mobilního telefonu nebo klíčenky a používat tyto nosiče k platbám za zboží a služby. Tento způsob plateb již společnost MasterCard úspěšně implementovala například v Turecku.

„Turecko bylo první evropskou zemí, kde bylo zavedeno bezkontaktní řešení MasterCard PayPass a v současnosti je zde možné platit prostřednictvím hodinek vybavených touto technologií. Zároveň testujeme ve Francii možnosti využití mobilních telefonů podporujících PayPass,“ dodal Ján Čarný. „Věřím, že čeští držitelé karet ocení výhody bezkontaktního placení, mezi které patří především jeho rychlost, pohodlnost a bezpečnost. Termín, kdy budeme moci uskutečnit první bezkontaktní transakci, bude nejvíce záležet na obchodní a technické připravenosti tuzemských bank a obchodníků. Očekáváme, že naše spolupráce s Global Payments zavedení PayPass v České republice významně urychlí. “

Ke konci listopadu 2007 bylo na celém světě vydáno více než 20 miliónů nosičů technologie MasterCard PayPass. Pomocí tohoto bezkontaktního řešení je dnes možné platit u více než 80 000 obchodníků ve 22 zemích světa.

www.mastercard.com/paypass