Google překladač: English Deutsch

Ani mrazy a sníh nezastavily výstavbu malé vodní elektrárny v Mělníce. Má už novou turbínu. Plynulým tempem i navzdory náročným klimatickým podmínkám letošní zimy dospěla do závěrečné fáze výstavba malé vodní elektrárny v Mělníce. Počátkem března byla usazena turbína nového zdroje. Elektrárna o instalovaném výkonu 590 kW, by měla zahájit provoz počátkem letošního jara.

Na přelomu března a dubna by měla nová malá vodní elektrárna v Mělníce dodat odběratelům první kilowatthodiny elektřiny. Do té doby však zhotovitele díla čeká ještě velké množství práce.
„Po přípravných zemních pracích přišla loni v létě a na podzim na řadu betonáž hrubé stavby. Železobetonová základní deska je silná zhruba 100 centimetrů. Dno stavební jámy se nachází v hloubce 5 metrů pod úrovní hladiny Labe a bylo třeba využít služeb potápěčů,“ zrekapituloval hlavní body a zajímavosti dosavadního průběhu výstavby specialista rozvoje ČEZ Obnovitelné zdroje Zdeněk Noll.
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje (ČOZ), investor a budoucí provozovatel nového zdroje, přikročila počátkem března k převozu a instalaci turbíny budoucí elektrárny. Unikátní kolos o hmotnosti více než 20 tun opustil v úterý 2. března areál společnosti Strojírny Brno, a. s. v Brně - Kuřimi a po náročném transportu přišlo následující den na řadu samotné usazení turbíny v Mělníce. Samotná vodní elektrárna bude z převážné části situována pod zem. Zajištěna je vodotěsnost objektu, který bude v případě povodní samozřejmě uzavřen.
Nový zdroj energie bude stát na pozemku uhelné elektrárny vedle výtokového objektu chladící vody. Ve fázi přípravy projektu byla zvažována i varianta s potrubním přivaděčem na břehu Labe, konečná varianta však vykazovala lepší ekonomické parametry. Podle odhadů specialistů společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje vyrobí elektrárna o instalovaném výkonu 590 kW ročně 2,9 milionu kWh elektřiny a pokryje tak roční spotřebu více než 800 domácností. Veškeré aktuálně provozované vodní zdroje společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje se ročně postarají o elektřinu pro více než 60 tisíc domácností.

Turbína pro malou vodní elektrárnu Mělník
- Výrobce: Strojírny Brno, a.s.
- Parametry: Kaplanova turbina (přímoproudá, průtočná, horizontální, v ocelové skříni), plně regulovatelná
- Hmotnost: 20 tun
- Otáčky: 230 ot/min (u převodu na generátor 600 ot/min)
- Oběžné kolo turbiny: třílopatové, průměr 1,6 m
- Převod výkonu turbiny na asynchronní generátor přes kuželový převod

Kalendář akcí

<<  Červenec 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news