Google překladač: English Deutsch

Zprávy o nedávném výbuchu vulkánu na Islandu se objevily snad ve všech médiích. Sopečná erupce ovlivnila řadu oblastí lidské činnosti, z nichž nejvíce diskutované bylo omezení letecké dopravy. Pesimistické předpovědi hovoří o několikaměsíčním trvání těchto erupcí. Tato skutečnost by se velmi negativně mohla projevit také v poklesu produkce solárních elektráren v Česku. Odborníci na fotovoltaiku srovnávají změny po loňském výbuchu sopky na Aljašce, kdy zaznamenali snížení výroby
energie až o 15 %.

Foto: grapevine.is

"Sopečná erupce takového rozměru bude mít jistě určitý sekundární vliv i na tuzemskou fotovoltaiku. Není vyloučeno, že v nadcházejících měsících bude intenzita slunečního svitu omezena, což by mohlo mít dopad na produkci solárních elektráren,“ přiznal investiční ředitel společnosti HiTechSolar Vladimír Mléčka, s tím, že snížení výroby energie zatím nezaznamenal.
"K poklesu produkce bohužel ještě může dojít. Podobným příkladem je loňský výbuch sopky na Aljašce, který zapříčinil deštivé měsíce květen a červen. V těchto měsících jsme zaznamenali pokles produkce až o 15 % ve srovnání se statistikou z roku 2008", prozradil Mléčka. Pokud by se pesimistické předpovědi o pokračování erupcí naplnily, měl by islandský vulkán negativní dopad na rentabilitu investic do fotovoltaiky. "Stejně tak by bohužel byly postiženy i další obory, jako například zemědělství. Jednalo by se tedy o fatální dopad na celou společnost. Nepředpokládáme však, že by se tyto negativní prognózy naplnily," sdělil investiční ředitel společnosti HiTechSolar.

Společnost HiTechSolar se na českém trhu fotovoltaických systémů pohybuje již od roku 2004. Má za sebou realizaci řady úspěšných projektů od velkých solárních parků po malé střešní instalace.

Zdroj: hitechsolar.cz

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news