Google překladač: English Deutsch
T+T 11/2008

I Spojené státy, které jsou často kritizovány za velké znečišťování životního prostředí, již přecházejí ve městech na zemní plyn (CNG). Dopravní podnik Los Angeles (třetí největší v celých USA), si objednal 260 autobusů na zemní plyn, s opcí na dalších 740 kusů. První CNG autobusy by měly být dodány do poloviny roku 2010 a celkem tisíc autobusů bude financováno jak z federálních, státních, tak i obecních prostředků.

V dnešní době je CNG velice výhodnou alternativou pohonu vozidel pro mnoho velkoměst. Na druhé straně zeměkoule, v rámci známého a medializovaného programu „Autobusy na zemní plyn“ musely autobusy a autorikši v Dillí začít přecházet na pohon na stlačený zemní plyn již před deseti lety. V Dillí je dnes povolen vjezd do centra města jen vozům na toto alternativní palivo. Podle zprávy indické vlády se počet vozidel na silnicích sice zdvojnásobil, ale znečištění pokleslo o polovinu.

To potvrdil i Reiner Zietlow, který absolvoval autem s pohonem na CNG cestu kolem světa (42 tisíc km). V Praze na tiskové konferenci řekl: „Kdo nevěří, ať se jede podívat do centra Dillí, kde smí jezdit výhradně jen vozidla na zemní plyn. Nad centrem města je z tohoto důvodu vidět v kontrastu s předměstími čistá modrá obloha.“