Google překladač: English Deutsch

Společnost Intel a další přední firmy v odvětví založily skupinu USB 3.0 Promoter Group, jejímž cílem je připravit USB rozhraní dosahující rychlosti 5 Gb/s – což představuje 10násobně větší propustnost, než kterou disponuje současná verze tohoto rozhraní. Technologie vyvíjená společně s firmami HP, NEC, NXP a Texas Instruments bude určena pro rychlou synchronizaci dat a aplikací v různých oblastech – osobní počítače, spotřební a mobilní elektronika. Vyšších rychlostí je potřeba kvůli zvětšování kapacity hojně užívaných digitálních medií, jejichž velikost často dosahuje 25 Gigabytů a více.

USB 3.0 (Universal Serial Bus) se stane standardem, který bude zpětně kompatibilní s předchozími verzemi USB technologií a bude disponovat i stejně jednoduchou obsluhou a využitím (plug and play). Technologie, která si klade za cíl dosáhnout propustnosti 5 Gb/s, bude vycházet z architektury předchozích „kabelových“ verzí USB. Kromě toho bude specifikace USB 3.0 optimalizovaná pro nízké napětí a vylepšené využití protokolů.

„USB 3.0 je další logický krok vývoje nejpopulárnějšího kabelového počítačového rozhraní,“ uvádí Jeff Ravencraft, technologický stratég společnosti Intel a prezident USB Developer Fóra. „Digitální věk si žádá velmi rychlou a spolehlivou konektivitu, která bude schopná přesouvat ohromné objemy digitálního obsahu, který se stal součástí každodenního života. USB 3.0 si s touto výzvou dokáže poradit a zároveň zajistit snadné používání, které si uživatelé u technologie USB tolik oblíbili.“

Kompletní podoba specifikací USB 3.0 by měla být k dispozici během 1. poloviny roku 2008. Implementace USB 3.0 bude zpočátku probíhat formou samostatného čipu (discrete silicon).

Společnost Intel založila sdružení USB 3.0 Promoter Group s tím, že USB Implementers Forum (USB-IF) bude fungovat jako obchodní asociace pro specifikaci USB 3.0. Členy USB 3.0 Promoter Group jsou HP, Intel, NEC, NXP a Texas Instruments. Jejich cílem je zachovat stávající infrastrukturu uspořádání USB zařízení, ochránit příslušné investice, zajistit stejnou podobu a jednoduchost používání USB rozhraní a zároveň rozšířit možnosti této skvělé technologie.
www.intel.com/pressroom
www.usb.org