Google překladač: English Deutsch

Projekt letounu na elektrický pohon SportStar EPOS získal letošní cenu Technologické agentury ČR v kategorii „Originalita řešení" za vývoj elektrické pohonné jednotky pro malý letoun a její letové ověření. TA oceňuje projekty aplikovaného výzkumu ve čtyřech kategoriích – užitečnost řešení, originalita, ekonomický přínos a řešení pro kvalitu života. „Cena TA ČR je známkou kvality výsledku vyznamenaného projektu.

evektor obr1

Věříme, že oceněná řešení se uplatní v praxi a tím se potvrdí, že má smysl dávat veřejné prostředky do aplikovaného výzkumu. Lidem i společnosti to přináší užitek," vysvětluje předsedkyně TA ČR Rut Bízková. Získání této prestižní ceny je nejen projevem uznání kvality práce všech, kteří se na projektu letounu SportStar EPOS podíleli, ale i celkové technické úrovně Evektoru. Společnost Evektor usilovně pracuje na tom, aby vize letounu poháněného elektrickým motorem nezůstala jen v oblasti experimentování – cílem je vyvinout konkurenceschopné letadlo na elektrický pohon a jeho následné uvedení na trh.
Letoun SportStar EPOS (Electric POwered Small Aircraft) je koncept dvoumístného sportovního letounu blízké budoucnosti, který konstrukčně vychází z letounu SportStar RTC firmy Evektor a jehož provoz byl umožněn díky úzké spolupráci s Leteckou amatérskou asociací ČR. SportStar EPOS má optimalizovanou aerodynamiku a nové lichoběžníkové křídlo se zvětšeným rozpětím. Letoun je poháněn nově vyvinutým elektrickým motorem o maximálním trvalém výkonu 100 hp. Originální pohonná jednotka představuje vrchol výkonové řady pohonů, které jsou mimo jiné vhodné i pro kluzáky, motorová rogala, popřípadě motorový paragliding. SportStar EPOS přináší výrazné snížení provozních nákladů, nákladů na údržbu motoru, nulové emise CO2 a snížení hladiny hluku. Během následujích letových zkoušek bude prověřena funkce pohonné jednotky a její vliv na letové a provozní vlastnosti letounu. Cílem je vyvinout letoun, který najde uplatnění jak u soukromých zákazníků, tak i v leteckých školách – jako letoun vhodný pro počáteční pilotní výcvik. SportStar EPOS byl vyroben společností Evektor-Aerotechnik, která je jedním z největších světových výrobců moderních lehkých sportovních a cvičných letounů s dodávkami do více než 40 zemí.

www.evektor.cz

evektor obr2Kalendář akcí

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..