Google překladač: English Deutsch

Současné ceny CO2 laserů jsou shodné s inkjet CIJ technologií, ale nabízí mnohem více předností a následnou ekonomiku provozu bez dalšího spotřebního materiálu. Již za necelých 10 000 Eur (250 000,– Kč) je možné mít plnohodnotný CO2 laser Solaris eMark s dostatečným výkonem 10 W pro značení do lakovaného kartonu, skla, etiket nebo na plastové krabičky. Se značicí plochou 100×100 mm a s možností značit za pohybu na výrobky na dopravníku nebo i ve statickém režimu na stojící produkty, je klidně srovnáme s možnostmi dražších laserů.

leonardo-01

Ekonomika provozu oproti inkjet technologii je zvýrazněna právě „značením světlem” bez přidaných materiálů, jako je inkoust a ředidlo. Důležitým faktorem pro návratnost investice je životnost CO2 trubice, která je odhadována na 45 000 hodin. V porovnání s CIJ inkjet technologií je návratnost investice i do jednoho roku.Volitelný dotykový terminál pro nastavení laseru a ovládání je svým intuitivním menu a velkými tlačítky připraven i pro ovládání v těžkém průmyslu například prstem v rukavicích. Pro propojení s PLC automatem nebo s PC je laser vybaven Ethernetem s nastavením vlastní IP adresy. Komunikačním protokolem je možné kompletně ovládat laser, jak volbu zprávy, tak i zasíláním proměnných údajů například hodnoty hmotnosti z váhy. I když jde o velmi levný průmyslový laser, jeho software standardně obsahuje možnost tisku GS1 čárových kódů a Datamatrix kódů , grafiky a loga ve vektorové kvalitě.

leonardo-02

Není vůbec pravdou, že průmyslové lasery pro značení do kovu nebo pro kontrastní značení do plastového materiálu jsou drahé. Jejich cena je nyní 19 000 Eur (480 000,– Kč) pro systém Solaris Laser eMark DL. Jde o pevnolátkový laser typu YAG (Nd:YVO4). Svou vlnovou délkou laserového paprsku, narozdíl od CO2 laseru, působí i do kovových materiálů. Na většině plastových materiálů vytváří kontrastní značení. Díky kontrastnímu značení je možné číst jak čárové kódy, tak i Datamatrix kódy běžnými čtečkami.

Laser Solaris eMark DL lze připojit na 24 V, to znamená, že je lze bezpečně napájet jen ze skříně rozvaděče automatu a není potřeba 230 V zásuvka v prostoru laseru. Konstrukce laserů je vybavena veškerými nutnými bezpečnostními prvky, jako je total stop, blokace zapnutí laseru klíčkem nebo standardně vybavenou bezpečnostní záklopkou, kterou lze externě ovládat a dosáhnout tak třídy bezpečnosti PLe. Značicí pole těchto levných Solaris eMark laserů je 100×100 mm. Díky LAN/Ethernet komunikačnímu protokolu lze dálkově ovládat laser a díky USB vstupu, lze připojit i WiFi modul a pak na ovládání využít implementovanou Web server aplikaci a ovládat laser například „chytrým mobilem”. Lasery Solaris typu eMark zaujmou velmi nízkou cenou a překvapí s nabídkou nadstandardních možností značení, Ethernet komunikací, ale taky průmyslovým standardem zapouzdření. Za povšimnutí stojí i 24hodinový servis HotLine a velké množství instalací jak v CZ a SK, tak i ve světě s plnou distributorskou sítí a vlastní výrobou a vývojem laserů v Evropě.

Zelený laser skoro za cenu vlákna

Nástup vláknových laserů velmi snižuje cenu laserů o vlnových délkách 1 064 nm, ale stále je potřeba pevnolátkových laserů pro speciální značení. Vývoj pevnolátkových Nd:YVO4 laserů pokročil velmi daleko a nyní je možné mít lasery i ve viditelném spektru za velmi přijatelné ceny. Představme si zde průmyslové výkonné Zelené lasery.

Laser Solaris GDL svou vlnovou délkou 532 nm je ve viditelném spektru a emituje paprsek se zeleným světlem. Jde o druhou harmonickou vlnové délky 1064nm, která se opticky odděluje. Laser je vhodný ke značení elektronických komponent díky jeho studenému světlu. Nízkou vlnovou délkou lze značit i těžce značitelné materiály a je tak vhodný pro velkou šíři různých druhů plastů, kde má excelentní kontrast. Laser má velmi malou stopu paprsku, typicky o velikosti 35 nm, takže se hodí na značení mikrokomponentů a polovodičových výrobků.

Vysoký koeficient absorpce vlnové délky paprsku do křemíku, předurčuje použití laseru pro vrtání, gravírování a řezání právě křemíkových destiček. Stejně tak je vhodné použití pro odstraňování polovodičového materiálu pro solární články bez zahřívání okolí značení. Při značení vodičů nedochází k jejich povrchové destrukci a spálení izolace, proto je tento laser vhodný i pro identifikaci kabelů, kabelových svazků i jednotlivých vodičů.

leonardo-03

Zelený laser je kompletně obsloužen vzduchovým chlazením, nepotřebuje tedy do běžných průmyslových provozů žádné vodní chlazení. Velikost Solaris GDL Zeleného laseru je překvapivě malá a shodná s velikostí Solaris CO2 laserů. Vlastní přenos budící energie se děje přes optická vlákna z řídící jednotky, proto je samotný značicí laser velmi malý a vhodný pro zapouzdření i do stísněných prostorů automatů. Řídící jednotka Solaris CU2, standardně vybavená dotykovým displejem, usnadňuje obsluhu a nastavení celého laseru.

Vývoj laserů stále pokračuje a jedním ze zajímavých dalších laserů je pevnolátkový systém Solaris DLV, který je v UV spektru. Jde o další harmonickou laserového paprsku 1064 nm oddělenou od základní nosné a emitující záření ve vlnové délce 355 nm. Tyto lasery produkují opravdu studené světlo a mají ještě menší stopu paprsku než zelené světlo. Jednotlivý puls paprsku trvá od 5 ns do 25 ns v závislosti na frekvenci, což nezahřívá povrch a spot (bod) paprsku je jen 23 mikrometrů. Použití se nabízí zejména ve speciálních aplikacích, například v polovodičové elektronice.

 

 

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news