Google překladač: English Deutsch

Ano, řeč bude o uplatnění laseru, fenoménu hodného dnešního věku. Moderní laserové systémy totiž předčí klasické nástroje kombinací rychlosti, přesnosti, výkonnosti a flexibility. A navíc - laser již dávno nepatří do kategorie nedostupných „kosmických“ technologií, ale jde o standardní součást mnoha technologických procesů.

Laser je když…
Principiálně jde u laseru o energii ve formě světelného paprsku s unikátními fyzikálními vlastnostmi umožňujícími koncentraci energie do velmi malého bodu, ve kterém dojde k lokálnímu zahřátí materiálu a tím buďto k jeho tavení, případně odpaření, anebo ke změně struktury. První případ se používá při řezání, gravírování a svařování, druhý případ nastává při popisování. Změně struktury u kovů se říká povrchové kalení, v případě plastů dochází ke karbonizaci. Podstatné pro průmyslové použití je to, že tato změna je trvalá.

Laser = MediCom
A když se řekne laser, pak by jako synonymum mělo zaznít jméno pražské společnosti MediCom, která již v roce 1990 vznikla se záměrem využít znalosti z oblasti kvantové elektroniky v komerční praxi. Její zakladatelé totiž do té doby pracovali na katedře fyzikální elektroniky FJFI ČVUT. Hned od počátku se společnost vyvíjela dvěma směry. Prvním je oblast medicínská, kam patří „rodina“ laserů kosmetických, dermatologických a nejrůznějších lékařských. Druhé zaměření pak vedlo do průmyslu, kam se podíváme i my.
V této oblasti společnost nabízí širokou škálu laserů s výkony do 200 W. Těžiště produkce spočívá v současné době v laserech typu Fibre (vláknové), Nd:YAG a CO2, které jsou zejména určeny pro:
• laserové popisování,
• průmyslové značení,
• gravírování,
• řezání,
• svařování.

Vždy o krok dál
Od počátku se společnost MediCom zabývá výrobou a vývojem laserových zařízení. Její odborné zázemí s hlubokými znalostmi a zkušenostmi daleko přesahuje obzor pouhé obchodní firmy. Skutečnost, že si společnost vytváří a nese své vlastní know-how, jí umožňuje stát se plnohodnotným partnerem zákazníků při aplikaci laserových technologií – a to hned v několika oblastech:
• Ve fázi výběru zařízení dokážou specialisté společnosti navrhnout zákazníkům na základě požadavků optimální řešení a odpovídající typ laseru. Produkce společnosti totiž zahrnuje různá provedení od nejjednodušších samostatných laserových hlav určených k dalšímu zabudování přes univerzální standardně vyráběné modely až po speciální a na zakázku stavěné systémy.
• Při provozu zařízení je společnost MediCom svým zákazníkům vždy nablízku. Její technici si totiž velmi dobře uvědomují, jak důležitý je kvalitní a rychlý servis. A i zde nabízejí svým zákazníkům něco navíc nad rámec běžné firmy. Díky svému zázemí nabízejí servis a náhradní díly na lasery, jak z vlastní produkce MediCom, tak i na lasery jiných výrobců. Rovněž skutečnost, že u zákazníků stále slouží lasery MediCom s rokem výroby 1993 dokládá kvalitu produkce a servisu této společnosti.
• Při aplikaci nejnovějších laserových technologií společnost MediCom sama pracuje na jejich vývoji a zdokonalování. Má tak možnost vývojové poznatky a trendy ihned přenášet do svojí produkce. To posouvá zařízení MediCom mezi světovou špičku v oboru. Příkladem může být nasazení tzv. vláknových (fiber) laserů, které představují velmi pokrokovou a moderní technologii. V řadě aplikací nahradily díky svým unikátním vlastnostem stávající technologii Nd:YAG a dalších laserů. Jsou posledním přírůstkem v rodině pevnolátkových laserů, které se používají pro aplikace laserového značení, gravírování a řezání. Jak napovídá název, aktivním prostředím je zde ytterbiové optické vlákno. Vlákno slouží nejen jako aktivní prostředí (zesilovač), ale zároveň tvoří i vlastní rezonátor. Základním rysem vláknových laserů je kvalita svazku, umožňující jeho soustředění do velmi malého bodu. Z uživatelského hlediska je příjemná jejich kompaktnost, vysoká účinnost, malý příkon a chlazení vzduchem.

Produkty společnosti MediCom
Popisovací a gravírovací vláknové (fiber), Nd:YAG a CO2 lasery
Laserová zařízení pro svařování a řezání
Univerzální i jednoúčelové laserové systémy
Samostatné laserové hlavy
Příslušenství k laserům, automatizace
Laserové komponenty a díly

Základní informace k laserovým stanicím MediCom
Lasery MediCom se vyrábějí v řadě variant a modifikací.
Základní modely se rozdělují dle použitého zdroje laserového záření na:
vláknové (fiber) lasery ytterbiové
pevnolátkové Nd:YAG lasery
plynové lasery CO2

Lasery se liší v provedení a rozdělují se do tří kategorií:
Samostatně stojící laserové stanice (např. LF20C, LD50C) – provedení označované jako C.
Samostatné lasery (laserová hlava a kabinet) určené k dalšímu zabudování uživatelem, systémovým integrátorem apod. (LF20S, LM20S, LD50S) - provedení označované jako S.
Speciální zařízení a systémy stavěné na zakázku a určené pro danou konkrétní aplikaci – obvykle se využívá provedení laseru S.
Všechny modely umožňují připojení řady periférií a lze je konfigurovat a modifikovat dle dané aplikace.

www.medicom.cz

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..