Google překladač: English Deutsch
Full banner Taitra

Google přichází s novinkou: hledání podle fotografií. Stačí pořídit mobilem fotografii a Goggle se pokusí objekt identifikovat a nabídnout dostupné informace. Novinka má jména Goggles (v překladu pracovní brýle).

V době, kdy internet začala masově užívat široká veřejnost, tedy od nástupu prohlížečů s grafickým rozhraním jako byl Mosaic, bylo vyhledávání velmi obtížné. Uživatel musel buď procházet člověkem vytvořené (a tedy z principu za realitou zaostávající) katalogy, nebo se spolehl na první generaci fultextových vyhledávačů. Ty sice nabízeli úctyhodné množství stránek, ovšem relevantní výsledky byly často ukryty v záplavě balastu.

Velkou změnu přinesly vyhledávače řadící výsledky podle toho, jak populární ta která stránka v očích ostatních uživatelů byla. Jako první s tímto přístupem přišel Google. Kvalita výsledků se skokově zlepšila, ovšem vždy byla k zadání potřeba klávesnice a uživatele většinou ani nenapadlo, že by mohl požadovat něco jiného. Zvlášť pro uživatele mobilních telefonů je však nutnost vyťukat popis hledané věci poněkud nepohodlná.

Jde to i bez klávesnice
Závislost na klávesnicí nyní padla. Po zavedení hlasového vstupu, technologie dosud omezené na několik málo jazyků, přichází internetový gigant Google s inovací, kterou uvítají lidé na celém světě - s vizuálním vyhledáváním.

Stačí spustit specializovanou aplikaci, pořídit snímek předmětu a počkat si na výsledek. Pokud si vyfotíte slavný objekt, například most Golden Gate jako na ilustraci k tomuto článku, Goggles jej určitě najde. To se nezdá příliš užitečné. Vše se ale změní, když se vžijete do situace turisty v Japonsku, který nezná obrázkové písmo. Tomu by hledání podle fotografie velmi pomohlo.

Fukce Googles nyní běží ve zkušebním provozu. Prozatím je aplikace dostupná jen majitelům přístrojů postavených na platformě Android s operačním systémem Android 1.6 a vyšším. Pracuje se i na vizuálním vyhledávání přímo z osobního počítače. Rozšíření bude dostupné pro prohlížeč Chrome, dosud však nebylo uvolněno pro veřejnost.

Conrad

Kalendář akcí

<<  Listopad 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..
chinaplast 2021