Google překladač: English Deutsch

V boji proti rakovině prsu si mohou ženy svá prsa samy kontrolovat, aby včas zjistily nežádoucí změny a zabránily tak nebezpečí vzniku rakoviny. Skotská firma Dumbarton vyvinula speciální lampu, pomocí níž si mohou ženy samy doma prověřit, zda jim zmíněné nebezpečí nehrozí. Paprsky z lampy, která má obchodní označení Breastlight, nasměrují na svou prsní tkáň, které učiní vnitřní změny viditelnými.U nové lampy hrají velkou úlohu i plasty, které napomáhají zvýšit její účinnost a také prodlužovat jejich životnost.

Společnost SABIC Innovative Plastics pro tyto účely vyvinula produktovou řadu Lexan a Cycoloy, která je vhodná pro výrobu krytu a čočky přístroje. Tyto materiály, speciálně vyvinuté pro zdravotnické účely za pomoci společnosti SABIC v oblasti technické podpory a designu napomohly velmi účinně uvést tyto lampy na trh. Tím získaly ženy velmi výkonný přístroj, který mohou pravidelně využívat k samostatné kontrole prsů.

Aby se s lampou co nejlépe manipulovalo, navrhli designéři její tloušťku stěny pouhé 2 mm. K tomu bylo zapotřebí zvolit plast s co nejlepší tekutostí, což nejlépe splňoval Cycoloy (PC/ABS). Tento plast je biokompatibilní dle normy ISO 10993 a je vysoce houževnatý. Na výrobu čočky se u lampy osvědčil další materiál společnosti SABIC a to polykarbonát (PC) Lexan. Ten vyniká vysokou optickou čirostí, houževnatostí a může se bez problémů svařovat pomocí ultrazvuku.Také tento plast je biokompatibilní dle normy ISO 10993.