Google překladač: English Deutsch

Jungheinrich AG, výrobce vysokozdvižných vozíků a skladovací techniky, převzal vedení výzkumného projektu „IdentProLog“ pro technologii RFID. RFID (Radio Frequency Identification) umožňuje automatické rozpoznávání a lokalizování objektů pomocí transpondérů a čtecích zařízení. Výsledkem projektu stanoveného na tři roky mají být všeobecné standardy pro použití RFID v průmyslu a obchodu. Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a výzkum podporuje projekt pod heslem „Výzkum pro výrobu zítřka“.

Junheinrich-RFID-1.jpg

„Hlavním úkolem je vypracování základních technologií pro komunikaci RFID mezi vysokozdvižnými vozíky a nosiči břemene. „Mají zvýšit efektivitu materiálového toku v průmyslu a obchodu.“ říká Ralf Baginski, vedoucí základního výzkumu u firmy Jungheinrich. Proto je třeba vytvořit z existujících standardních nosičů břemene např. „inteligentní“ europaletu schopnou komunikace a manipulační techniku používanou pro přepravu (např. vysokozdvižné vozíky) vybavit příslušným identifikačním zařízením. V budoucnu tak manipulační vozíky budou převážet nejen náklad, ale i nosiče informací.

Díky plánované standardizaci základních prvků bude zaručeno i univerzální použití nad rámec podniku. Testy vycházející z praxe mají zaručit kromě vysoké spolehlivosti i univerzální použitelnost budoucích standardů. „Široké využití technologie transpondérů, jak v oblasti ‚inteligentních’ nosičů břemen, tak i pro identifikaci skladovacích míst a překládacích stanic, je základem nové štíhlejší intralogistiky“, vysvětluje Baginski. Intralogistikou se označuje vnitropodnikový tok materiálu, tedy všechny přepravní úkoly mezi nakládací rampou, skladem a výrobou, resp. prodejními plochami. Využití RFID v této oblasti povede ke značně vyšší flexibilitě, spolehlivosti a rychlosti.

Výzkumný projekt povede konsorcium. Za výrobce manipulační techniky se kromě Jungheinrich AG jako koordinátora projektu aktivně účastní také Kion Group (se značkami Linde a Still). Jako součást vrcholného orgánu Vědecká společnost pro technickou logistiku (WGTL) patří ke konsorciu Institut pro transportní a automatizační techniku (ITA) a Institut pro manipulační techniku a logistiku (IFT). Průmysl zastupují kromě uvedených výrobců manipulační techniky firmy Gebhardt Transport- und Lagersysteme (výrobce nosičů břemene), PSI Logistics GmbH (integrátor systémů elektronického zpracování dat), Deister Electronic GmbH (integrátor RFID) a Kuka Roboter GmbH (uživatel). Důležité firmy využily možnosti stát se členem konsorcia formou rozšířené neformální účasti, zapojení dalších průmyslových partnerských firem se plánuje. „Jsme otevřeni pro všechny zájemce“, doplňuje Baginski.

Jungheinrich patří k předním mezinárodním podnikům v oblasti techniky pro manipulaci, skladování a tok materiálu. Jungheinrich se stal výrobcem poskytujícím logistické služby a nabízí svým zákazníkům rozsáhlý výrobní program nízkozdvižných a vysokozdvižných vozíků, regálových systémů a služeb pro kompletní intralogistiku. Akcie Jungheinrich jsou obchodovány na všech německých burzách.
www.jungheinrich.cz