Google překladač: English Deutsch

Jihomoravský kraj byl v první polovině roku 2005 pro investory nejatraktivnějším regionem ze všech 14 krajů České republiky. Podle statistiky oznámených projektů agentury CzechInvest se v období mezi 1. lednem a 30. červnem v Jihomoravském kraji rozhodla realizovat svůj investiční záměr více než pětina z celkově 70 zahraničních i tuzemských investorů.

bankovky_1.jpg

Investoři v prvních šesti měsících tohoto roku přicházeli do ČR nejčastěji ze zemí Evropské unie. Tradičně nejsilnější byl zájem z Německa (29 %), dále pak z USA a Velké Británie a téměř 14 % investorů pocházelo z domácích společností.
Pro jižní Moravu se v roce 2005 doposud rozhodlo 15 investorů; nejvíce jich pochází z Německa a nejčastěji jde o společnosti z elektrotechnického průmyslu. K nejvýznamnějším letošním oznámeným investicím patří trojice japonských společností na Černovické terase v Brně - Daido Metal (výrobce ložisek pro automobilový průmysl), Ohmori Technos Corporation (výrobce komponentů pro klimatizace) a Daikin Industries (výrobce klimatizačního zařízení pro průmyslové a domácí použití). Dohromady by zde tyto firmy měly investovat zhruba 4,5 miliardy korun a zaměstnat více než tisíc lidí. Nepřehlédnutelným byl projekt rozšíření výrobních kapacit české společnosti Pegas ve Znojmě, která letos investovala do nových technologií více než miliardu korun.
Významný podíl poptávky obdobně jako již v minulém roce tvořili investoři ze sektoru služeb, informačních technologií a výroby s vyšší přidanou hodnotou. Důvodem jejich zájmu o Jihomoravský kraj a především o Brno je mimo jiné vzrůstající nabídka vhodných prostor v nově budovaných administrativních centrech. Příkladem tohoto druhu investorů v Brně je německá Lufthansa, největší světová letecká společnost, která zde vybudovala centrum sdílených služeb a call centrum se zaměřením na poradenství v oblasti letových řádů, doprovodných služeb, cen, poplatků, rezervací a prodeje letenek, a dále společnost Acer Computer, která se v areálu Černovické terasy v Brně rozhodla otevřít nové centrum zákaznických služeb pro klienty z Evropy, Blízkého východu a severní Afriky. Obě call centra by měla dohromady zaměstnat více než 150 lidí.
V Jihomoravském kraji tak byl potvrzen trend zvyšování zájmu investorů z loňského roku, kdy se uskutečnilo nejvíce investičních záměrů v ČR (celkem 32 projektů, což odpovídá pětině všech projektů v ČR v roce 2004). V dlouhodobé statistice oznámených investičních projektů agentury CzechInvest si Jihomoravský kraj vede rovněž velmi dobře. Od roku 1993 do poloviny roku 2005 se v regionu podařilo umístit celkem 14 % z více než 500 projektů zprostředkovaných CzechInvestem. Jihomoravský kraj tak v tomto ohledu i nadále zaujímá třetí místo za Ústeckým a Středočeským krajem.

Kalendář akcí

<<  Duben 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  9121314
1516172021
2225262728
2930     
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news