Google překladač: English Deutsch
T+T 6/2009

Pokud se chystáte připojit k těm, kteří se rozhodli požádat o dotaci podporovanou Ministerstvem životního prostředí, a která má být mimochodem v nejbližších dnech zpřístupněna i těm z nás, kteří podle původních podmínek na zelenou podporu nedosáhli, pak vám přinášíme krátkou rekapitulaci popisu dosavadních podmínek i stručný názor.

Program „Zelená úsporám“ je programem podpory obnovitelných zdrojů a úspor energie v oblasti bydlení. Prostředky k dotaci se čerpají od 1. dubna 2009 do 31. prosince 2012 tak, aby dotace mohla být poskytnuta každému, kdo o ni zažádá a splní podmínky.

Program se dělí do 4 základních oblastí:

1. Úspora energie a vytápění – tzv. zateplování
- Celkové zateplení budovy pro dosažení pasivního energetického standardu (pozor, nízkoenergetický domek už je něco jiného, liší se horním limitem spotřeby v kWh/m2 za rok)
- Dílčí zateplení částí budovy

2. Nová výstavba v dosažení pasivního energetického výsledku
- Podpora novostaveb

3. Využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a ohřev teplé vody
- Výměna neekologického vytápění za účinná tepelná čerpadla, stroje na zpracování biomasy
- Instalace zdrojů na biomasu a účinná tepelná čerpadla do novostaveb
- Instalace solárně-termických kolektorů

4. Kombinace zateplení nebo výstavby pasivních domů a instalace zařízení na využití energie z obnovitelných zdrojů

O dotaci mohou zažádat vlastníci rodinných a bytových domů, tzn. fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, podnikatelé, obce i města. O dotaci mohou zažádat ti, jejichž projekt byl dokončen po 1. 4. 2009, přičemž se vychází z datumu kolaudace nebo z datumu, kdy převezmete od dodavatele vyrozumění o možnosti užívání zařízení, domu nebo objektu.

Důležitou podmínkou žádosti o dotace je snaha o realizaci nebo přebudování objektů za účelem výstavby tzv. pasivních domů nebo náhrady neúsporných zařízení za úsporná. Musíte přitom vycházet ze:

a) seznamu odborných dodavatelů
b) seznamu výrobků a technologií

Seznamy jsou bezplatné a otevřené všem dodavatelům, kteří splní stanové podmínky programu. V rámci programu si tedy můžete vybrat pouze z dodavatelů a technologií, které jsou uvedeni na programem podporovaném seznamu. Nelze si například kotel vyměnit vlastními silami nebo požádat podnikavého přítele s firmou, která na seznamu chybí. Seznam odborných výrobků, dodavatelů a technologií naleznete na webových stránkách www.zelenausporam.cz. Žádosti o dotace i vstup na seznam se podávají na pracovištích Státního fondu životního prostředí.

Když chcete být dodavatelem
Vyplníte žádost o zápis, včetně všech povinných příloh. Tyto následně odešlete na Státní fond životního prostředí, odbor GIS. Doklady musí být originály nebo notářem ověřené kopie. Pokud jsou dokumenty v pořádku, obdržíte do 30 pracovních dnů vyrozumění o zápisu do seznamu. Po zápisu se stáváte technickou podporou žadatelům, kteří mohou projevit zájem o vaše služby. Stáváte se tak jakýmsi neoficiálním poradcem, asistentem při vyplnění žádostí apod.

Projektová dokumentace, o kterou vás žadatel také může pořádat musí obsahovat:
- stavební povolení
- výpočet měrné roční spotřeby energie na vytápění v kWh/m2
- výpočet tepelných ztrát objektu jako doklad o výhodnosti změn kotle nebo tepelného čerpadla

Jste-li žadatel o dotaci
Byrokracii se prostě nevyhnete a tak je nutné začít na stavebním úřadě, kde se musí úředníci dozvědět o Vašem plánu stavět nebo kam alespoň přijdete ohlásit plánované změny. Dalším krokem je projektová dokumentace, která je součástí žádosti (viz. výše). Dále musíte vyplnit údaje o nemovitosti, získat originální list vlastnictví nemovitosti a také tzv. krycí list. Veškeré formuláře jsou ke stažení na www.zelenausporam.cz, s dalšími Vám poradí na bezplatné telefonické lince 800 260 500.

Fakta jsou tedy jasná, otázkou ovšem zůstává, jestli je Zelená úsporám to pravé, co může člověk, přemýšlející o zateplení nebo přeměně kotle, pro sebe a životní prostředí udělat. Argumenty, že firmy figurující na seznamu dodavatelů své služby spojené se zateplováním zdražují, i jejich popírání druhou stranou, by měl asi každý posoudit sám. Případ těch, kteří od dotací nakonec ustoupili se ale nejeví jako úplně nepochopitelný. Spousta z nich vydala jen za projektové dokumentace několik desítek tisíc korun s vědomím, že jim dotace vrátí cca 50 % nákladů zpět. Jenže takto se přece nemůže program vyplatit. Do zadaného vzorce si započítejte čas strávený na úřadech a možná se raději poohlédnete po neregistrované firmě, zato s referencemi od známých a přátel. O dotaci tím sice přijdete, ale nakonec možná ještě ušetříte. Rozhodně se vyplatí přemýšlet, ptát se, zajímat se. Díky patří každopádně Ministerstvu pro životní prostředí, které kampaň a tím i ekologicky-šetřivý boom nastartovalo.

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news