Google překladač: English Deutsch

Na trhu je mnoho systémů, které v názvu nesou slovo „komplexní“. Nakonec i náš systém iNELS se tímto přívlastkem pyšní. Co to však je „komplexní“? Každý si představí něco jiného. Někdo „komplexně“ ovládat všechny spotřebiče, někdo sdružení co nejvíce funkcionalit, jiný sloučení co nejvíce „podsystémů“ (jako jsou EZS, EPS, CCTV, MaR…) do jednoho. Ale co audio/video/SAT/TV – jsou to také podsystémy? Dají se vřadit do systému inteligentní elektroinstalace? A proč si kupovat ovládací dotykový panel nebo PC, když každý z nás má doma krásný zobrazovací panel – a to televizi?
Jasnou odpovědí na výše uvedené dotazy je iMM – systém, který integruje vše výše uvedené a ještě mnohem víc.
 

iNELS (Intelligent Electroinstallation System)
iNELS tvoří základ pro ovládání elektroinstalace. Prostřednictvím dvoudrátové sběrnice jsou propojeny všechny senzory (vypínače, tlačítka, teplotní a jiná čidla) a aktory (spínače světel a vytápění, stmívače, žaluzie) do centrální jednotky. Prostřednictvím centrální jednotky a PC se následně pak funkce aktorů/senzorů konfigurují a tím se určuje i fungování celé instalace. Tyto funkce jsou velmi variabilní a lze je také v budoucnosti kdykoliv měnit. Centrální jednotka je propojena do sítě ethernet, což je také komunikační kanál pro zařízení iMM. Firma ELKO EP, s.r.o. uvedla systém iNELS na trh v roce 2005 a za tu dobu prodala komponenty na více než 500 instalací – nejen u nás, ale i ve světě.

Co to je iMM?
iMM (iNELS Multimedia) – jak již nakonec sám název napovídá – je sloučením iNELS a funkcí multimédií do jednoho systému. V praxi to znamená, že v domácnosti (kanceláři, hotelu či restauraci) již nemáte několik (či spoustu) audio-video zařízení, ale pouze Videozónu (VZ) nebo Audiozónu (AZ), jejichž počet není omezen. Přes AZ nebo VZ si přehráváte nejen svá oblíbená média (fotky, obrázky, hudbu, rádia, filmy či video), ale ovládáte také elektroinstalaci – tzn. vše, co máte připojeno do systému iNELS. Nespornou výhodou iMM je centrální Úložiště dat a jejich sdílení pro všechny zóny. Nemusíte se tak trápit poškozeným CD/DVD a nebo tím, kde ho zrovna máte. Fotky z dovolené jsou během chvilky k dispozici všem VZ a už je nikdy neztratíte. I když původním záměrem bylo vyvinout iNELS Multimedia (iMM) jako doplněk inteligentního systému elektroinstalace iNELS, již podle prvních ohlasů po uvedení na trh je zřejmé, že se bude dodávat i samostatně.

Co to je Videozóna?
Videozónu zastupuje iMM Client, který je připojen k vaší televizi. iMM podporuje formát obrazu v HD kvalitě (1 920×1 080), čili krásně vynikne na TV ve vysokém rozlišení. Ale ta není podmínkou, při instalaci si iMM Client TV (nebo monitor) tzv. „osahá“ a zvolí podporované rozlišení a rozměry připojeného zobrazovacího zařízení. iMM Client je zařízení v podobě mini PC, na kterém běží vlastní aplikace pod operačním systémem Linux. iMM Client je připojen do sítě ethernet a s TV propojen přes HDMI (VGA, kompozitní). Je absolutně bezhlučný (bez ventilátoru), napájen externím adaptérem a dodává se ve variantách bez/s DVD mechanikou či BluRay mechanikou.
Oproti tomu Audiozóna (AZ) je zařízení (krabička s displejem), které umí přehrávat hudbu a internetová rádia. Lze ji propojit ethernetem nebo WiFi. Ovládáte ji přes VZ nebo iTP (iNELS Touch Panel).

Jaké funkce iMM nabízí?
V nabídce příkazů v menu spodní části obrazovky máte k dispozici tyto moduly:
Fotky – Z fotek a obrázků je možné si vytvořit vlastní prezentaci a spustit si ji zatímco si např. přehráváte hudbu na pozadí.
Podporované formáty: JPG, PNG, GIF
Hudba – Zde je možné seřadit si interprety, alba, songy a vytvořit vlastní seznamy (playlisty) a přehrávat ve VZ a AZ. Podporované formáty: MP3, FLAC, WAV, WMA
Film – Zde lze přehrávat filmy, získávat hodnocení a on-line informace k filmům. Podpora FullHD rozlišení a titulků.
Podporované formáty: AVI, MPG, MP4, MKV, TS, VOB, WMV
Televize – Prostřednictvím satelitního přijímače, který streamuje obraz do všech VZ je možné sledovat najednou až 4 různé programy v různých VZ (pokud jsou na stejném transpondéru). Pro rozšíření lze použít další streamery nebo vícekanálové přijímače. Jsou podporovány také HD TV programy.
Internet – Vestavěný prohlížeč Mozilla Vám zpřístupní internet na jeden klik.
Kamera – Až 9 IP kamer je možné sledovat v dlaždicovém pohledu na kterékoliv VZ a nebo zvolenou kameru ovládat (pozici a zoom – pokud to kamera dovoluje).
Topení a Světlo – Funkce spojené s elektroinstalací iNELS. Do Floorplanů podlaží/místností lze umístit ikony jednotlivých zařízení a spotřebičů a pak je přes televizi ovládat.

Co je to Multiroom a Follow me?
Multiroom je anglický výraz, který by se do češtiny dal přeložit ve smyslu „více místností“. Znamená to nejen, že z kterékoliv VZ vidíte, co se v kterékoliv VZ/AZ děje, ale můžete ji také ovládat. Lze tak z obýváku spouštět film do dětského pokoje.
Při aktivaci funkce Follow me (Následuj mně) Vás „rozdívaný“ film následuje do kterékoliv VZ, kde si ho můžete „vyzvednout“. To je výhodné, pokud se děti začaly dívat v obýváku na film, ale vy se chcete dívat již na TV – tak je pošlete do svého pokoje spolu s filmem.

Co to je Gyroovladač?
Gyroovladač je vlastně bezdrátová myš, která však kopíruje pohyb ruky ve všech směrech – lze se tak velmi snadno pohybovat v menu TV obrazovky a vybírat požadované funkce. Hlasitost se ovládá přidržením tlačítka VOL a pohybem ruky doleva (zeslabení) a doprava (zesílení), krátký stisk ztiší zvuk úplně (MUTE). Bezdrátový Bluetooth funguje až do 10 m a není nutná přímá viditelnost, jako v případě IR ovladače. Ale hlavně máte pouze jeden ovladač, na ostatní můžete zapomenout!

Jaká vypadá infrastruktura?
Všechny prvky iMM jsou propojeny přes počítačovou síť ethernet s dostačující rychlostí 100 Mbs. Jsou-li tedy v objektu instalovány ethernet rozvody, lze jej využít. AZ může být připojena i přes WiFi. Počet instalovaných AZ/VZ není omezen. Je vhodné stanovit jednoho iMM Clienta, jako iMM Server. To znamená, že je trvale zapnutý a slouží jako centrální Úložiště – tj. místo, kde se ukládají data. Navíc komunikuje s centrální jednotkou iNELS a routuje data do celého systému iMM.

Jak se ukládají data do Úložiště?
Ukládání dat na úložiště lze provést několika způsoby. Na libovolném iMM Client přes USB port (flash disk nebo čtečku karet) nebo si lze složku Úložiště „nasdílet“ pro domácí počítač či notebook. Pak už se jedná jen o kopírování souborů. Je vhodné si také „staré“ CD a DVD převést do formátu souboru (dodáváme vhodný SW), uložit je do Úložiště a už ho nikdy více nehledat ve skříni, šuplíku nebo se obávat poškození média.

Další funkce:
Nahrávání TV programů – Okamžitě a nebo s odloženým nahráváním na 7 dnů dopředu podle EPG (Elektronický Programový Průvodce)
Identifikace filmů – Automatické doplnění informace o filmu, cover page, a jeho hodnocení (je-li ve světové dtb )
Překrývání – Během sledování TV či Filmu je možné vyvolat Kameru nebo Floorplan pro ovládání světel
Scény – Při aktivaci sledování TV se světla utlumí a žaluzie zatáhnou
Total off – Jedním tlačítkem se zároveň vypne TV, zesilovač a „uspí“ iMM Client

www.inels.cz
 

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news