Nejvýznamnější světová událost technologií se uskutečnla v Hannoveru 4.–8. dubna 2011. Veletrh HANNOVER MESSE 2011 je spojením třinácti předních veletrhů na jednom místě: Industrial Automation, Motion, Drive & Automation, Energy, Power Plant Technology, Wind, MobiliTec, Digital Factory, ComVac, Industrial Supply, CoilTechnica, SurfaceTechnology, MicroNanoTec a Research & Technology. Hlavními tématy veletrhu HANNOVER MESSE 2011 byly průmyslová automatizace, energetická technika, technologie pohonu, průmyslové subdodávky a služby, technologie budoucnosti. Partnerskou zemí veletrhu HANNOVER MESSE 2011 je Francie.www.hannovermesse.de
Veletrh Energy
Na společném stánku SuperConductingCity v rámci veletrhu HANNOVER MESSE 2011 představilo 13 mezinárodně činných podniků a výzkumných pracovišť své aktivity v oblasti supravodičů. Jako inovační stavební prvek zásobování a distribuce energie mají supravodiče na předním veletrhu Energy své pevné místo. Samotné supravodiče oslaví v roce 2011 hned dvě výročí. Jednak letos patří sté jubileum objevení fenoménu supravodivosti a jednak byla před 25 lety objevena třída vysokoteplotních supravodivých materiálů. Na veletrhu HANNOVER MESSE byl oslavou těchto výročí stánek SuperConductingCity, na kterém se podílely Průmyslový svaz supravodičů, Technologické centrum VDI a společnost Conectus.
Rychlé omezovače proudu
Společnost Bruker Energy & Supercon Technologies (BEST) spolu se společností AREVA Energietechnik, která je dceřinou firmou Schneider Electric und Alstom Grid, a městskými podniky Augsburg představily nový typ rychlých omezovačů proudu (iSFCL) na ochranu sítě, které se samy aktivují a – typicky pro supravodiče – automaticky regenerují při každém nedostatečném proudu. Rychlé omezovače proudu iSFCL jsou koncipovány pro budoucí vývoj chytrých sítí Smart-Grid a mají být mimo jiné používány k energeticky úspornému spojení mezi výrobci energie a provozovateli sítí.
Kabely a omezovače na principu supravodivosti
Společnost Nexans SuperConductors GmbH (NSC) předvedla materiály, komponenty a systémy na bázi vysokoteplotních supravodičů (HTS). Firma uvedla v německé elektrárně poprvé na světě do provozu rezistivní supravodivý omezovač proudu (SSB) a tímto přístrojem na konci roku 2010 úspěšně završila rok trvající test. Firma Nexans mimo to realizovala první supravodivý kabel pro přenosová napětí a v poslední době úspěšně vyzkoušela kabel 200-kilovolt-HTS-DC. Do portfolia firmy kromě toho patří flexibilní kryostaty pro velmi chladné kapalné plyny. V rámci stánku SuperConductingCity podnik mimoto předvedl modely supravodivých kabelů a omezovačů proudu, na kterých je zřejmá struktura a fungování, jakož i výhody této velmi účinné technologie.
Supravodivý kabel Amperium
Společnost American Superconductor (AMSC) představila svůj nový vysokoteplotní supravodivý kabel Amperium. Tento kabel jako jediný dokáže ve vysokonapěťové elektrické síti přepravit tolik proudu, kolik potřebuje 10 000 domácností. Díky vysoké hustotě proudu na malém prostoru umožňují supravodiče hospodárnou realizaci celé řady progresivních technologií, jako jsou například vysoce účinné chytré sítě Smart Grids nebo turbíny větrných elektráren, které mohou při stejné velikosti a váze vyrábět dvojnásobné množství proudu než konvenční technologie. Vedle probíhající instalace v elektrické síti v USA se nyní nový supravodič HTS instaluje i v Jižní Koreji.
Veletrh SurfaceTechnology
Technika povrchových úprav a potahování se prosazuje stále více jako významná průřezová technologie, která spojuje nejrůznější odvětví a řetězce tvorby hodnot. Tento trend potvrdil i přední mezinárodní veletrh povrchových úprav SurfaceTechnology, který proběhl v rámci mezinárodního veletrhu HANNOVER MESSE 2011. Veletrh SurfaceTechnology pokrývá celé spektrum od předúpravy a čištění, přes lakování a galvanotechniku, až po plazmovou technologii a nanotechnologie.
Staré známé materiály získávají nové významy, nové materiály přinášejí nové vlastnosti povrchů. „Ať při vývoji nových laků na bázi vody resp. systémů potahování s vysokým podílem pevných látek a nízkým podílem ředidel, nebo při výrobě nových fotonických pamětí pomocí plazmové technologie – všude je velmi patrné těsné spojení mezi povrchovou technikou a oblastí nových materiálů a látek,“ říká Dr. Uwe König, jednatel Německé společnosti pro galvanotechniku a povrchovou techniku (Deutsche Gesellschaft für Galvano- und Oberflächentechnik) a jednatel Ústředního svazu povrchové techniky (Zentralverbandes Oberflächentechnik (ZVO).
Využívání technologie PVD (sputtering) a technologie s nasazením diamantu vytváří maximálně tvrdé, rovné a přilnavé povrchy, které zvyšují výkon nářadí a umožňují hospodárné zpracování moderních materiálů. Totéž platí i pro postupy plazmové úpravy atmosférickým tlakem metodou corona , kterou na veletrhu SurfaceTechnology nabídla a předvedla firma Tigres Dr. Gerstenberg GmbH z Rellingenu u Hamburku. Zařízení se využívá pro předúpravu při potisku a lepení umělých hmot, kovů, skla, keramických materiálů a dřeva.
Technologie HART-COAT®
Společnost AHC Oberflächentechnik GmbH ve svém závodě v Kerpenu uvedla do provozu nové zařízení na úpravu povrchu. Rozměrné díly z hliníku dlouhé více než 7 metrů zde mohou procházet povrchovou úpravou technologií HART-COAT®. Metodou tvrdého eloxování se elektrolyticky vytváří na povrchu obrobku ochranná vrstva oxidu hlinitého. U nejrůznějších druhů dílů je tak zajištěna ochrana například proti opotřebení a korozi.
DURNI-COAT®
Variantou postupu DNC 771 bez využití olova rozšiřuje společnost AHC Oberflächentechnik paletu svých chemických postupů s využitím niklu, které jsou známé pod značkou DURNI-COAT®. Metoda DNC 771 patří k postupům niklování chemickým niklem, kterým se vytvářejí povrchy, které jsou velmi odolné proti opotřebení. Nanášením směsného oxidu chrómu bez mikrotrhlin se vytvoří černá vrstva s vysokým stupněm absorpce světla, nízkým koeficientem tření a lepší odolností proti korozi.
Povlakování NiL35® proti mořské vodě
Společnost MTV Metallveredlung GmbH & Co. KG poprvé představila spolu se svými partnery postup povlakování NiL35® s odolností proti mořské vodě se zvýšenou tvrdostí povrchu 750 HV0,1 a inovační postup NICABOR® zajišťující vynikající odolnost proti opotřebení. Metoda povrchové úpravy NiL35® se nyní stále více využívá na volném moři a na pobřeží u palubních a pontonových jeřábů nebo také u armatur a vybavení lodí, které se dosud vyrábělo z masivního bronzu nebo z drahé ušlechtilé oceli.
Vylepšené technologie úpravy povrchu ponorem
Metalurgický a strojírenský závod Ernst Reinhardt GmbH dodává zařízení na úpravu povrchu sypkého materiálu a zařízení na povrchovou úpravu dlouhých dílů ponorem. Pro úpravu povrchu šroubů, matic a jiných závitových dílů firma Reinhardt vyvinula zařízení s dvoukomorovým bubnovým systémem, které je ohleduplné k závitům a je jejím patentem. Tento technologický systém je spojením velmi vysokého výkonu s dosud nebývalou kvalitou povrchu rovněž u problémových dílů s vnitřní korozí a jemných závitů. Pro povrchovou úpravu dlouhých dílů dodává firma Reinhardt nejmodernější zařízení na předúpravu a úpravu povrchu různými metodami.
Matching
Na veletrhu HANNOVER MESSE 2011 nabídla veletržní správa Deutsche Messe AG nový servis: Match & Meet Onsite. Slouží k vytváření nových obchodních kontaktů na národní i mezinárodní úrovni. V prostoru určeném speciálně matchmakingu v hale č. 13, kde byla umístěna výstavní oblast Global Business & Markets, se mohli setkat potenciální obchodní partneři. K překonání jazykových bariér je možno využít služby tlumočníků. Tímto servisem podnik přímo na veletrhu rozšířil svou nabídku online „Match & Meet“ o dalším službu.
www.hannovermesse.de
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.