Google překladač: English Deutsch

Společnosti Gripen International a AERO Vodochody podepsaly smlouvu o vzájemné spolupráci při výrobě a marketingu systému boje a výcviku L-159. Na základě této smlouvy se budou obě společnosti podílet na marketingu a prodeji letounů L-159 a také na dalším vývoji systému. Kromě toho má uzavřená dohoda posílit výrobní kapacity Aera, a to prostřednictvím širokého spektra projektů, které se v letecké společnosti budou zpracovávat pro společnost Saab. Součástí smlouvy jsou i výzkumné a vývojové studie modernizace a modifikace jak  jednomístných, tak dvoumístných verzí letounu L-159. Obě společnosti budou také úzce spolupracovat v oblasti logistiky. Budou zajišťovat společnou logistickou podporu pro
stíhací stroje Gripen i bitevníky a cvičné letouny L-159.

„Uzavřená dohoda jasně demonstruje náš zájem o dlouhodobou spolupráci s Českou republikou. Česká republika je jednou ze zemí, jejichž letectvo dnes používá stíhací letouny Gripen, což připravilo cestu pro spolupráci se společností AERO Vodochody,“ říká výkonný ředitel Gripen International Johan Lehander. „Jsme potěšeni, že došlo k uzavření této nové spolupráce se společností Gripen International, která zajisté přinese úspěch oběma stranám a položí základy dlouhodobému partnerství,“ říká Peter Ondro, prezident Aera.

Letouny Gripen používají v současné době vzdušné síly Švédska, České republiky, Maďarska a Jihoafrické republiky. Nedávno si je objednalo i thajské královské letectvo a platformu Gripen používá i renomovaná pilotní škola UK Empire Test Pilots’ School (ETPS). Společnost Gripen International rovněž realizuje úspěšné offsetové programy v České republice, Maďarsku a Jihoafrické republice. Gripen International je švédská kontraktní společnost, jež je odpovědná za marketing, prodej a servis stíhacích letounů Gripen po celém světě.

Společnost Saab dodává na trhy celého světa špičkové produkty a služby – od obranných systémů až po bezpečnostní řešení pro veřejný sektor. Společnost má své pobočky na čtyřech kontinentech a neustále pracuje na vývoji nových technologií, které uspokojí měnící se potřeby a požadavky zákazníků. AERO Vodochody a.s. je největším výrobcem vojenských proudových cvičných letadel na světě (2/3 celosvětové produkce, tj. více než 6 500 kusů) a největším výrobcem letecké techniky v České republice. Zaměřuje se také na kooperační projekty s předními světovými výrobci letadel. Systém boje a výcviku L-159 se skládá z jednomístných lehkých bojových a dvoumístných cvičných letounů, integrované logistické podpory, pozemního výcvikového systému, včetně simulátoru kategorie „full mission“, prostředků plánování a vyhodnocování letu a dalších prostředků. Systém byl vyvinut ve spolupráci s předními světovými i domácími leteckými výrobci a je úspěšně zaveden ve službách Armády České republiky.