Google překladač: English Deutsch

V dnešním uspěchaném světě přirozeně existuje velký zájem o všechny druhy přístrojů, které dokážou šetřit náš čas. Není se proto co divit, že stoupá zájem i o GPS (Global Positioning System) – chytrý přijímač, který dokáže efektivně rozplánovat chystanou trasu a poradit, jakou cestou se dát. To že se někdo ztratil nebo zabloudil se brzy stane minulostí, alespoň to tvrdí všichni prodejci GPS.
Princip systému GPS je jednoduchý: na oběžné dráze Země krouží na přesně daných drahách 24 družic, které vysílají speciální různorodé kódované informace. Tyto informace potom přijímá a zpracovává GPS přijímač, který potom dokáže s přesností na několik metrů určit okamžitou pozici uživatele kdekoliv na Zemi.
Vývoj GPS zahájila americká armáda v roce 1973. Od roku 1983 se však začal využívat i v civilní sféře, zvláště v letecké a později i v lodní dopravě. Šlo tehdy o přístroje velice objemné a drahé. Jak se ale jednou systém dostal do rukou komerční sféry, příležitosti se chopily různé firmy a daly události do pohybu. Dnešní GPS jsou určeny i pro automobily, pěší turistiku a dokonce i pro cyklisty, stačí si jen vybrat z široké nabídky GPS přístrojů od stejně široké škály prodejců. Na letošním veletrhu Invex-Digitex se představují například značky Garmin, Mio, Dreim a TomTom.
„GPS přijímačů existuje opravdu spousta, některé z nich se liší poměrně hodně, záleží k čemu je ten který přijímač určen. Ty pro pěší turistiku jsou odolné proti vodě, nárazu, mají dlouhou životnost baterie, elektronický kompas, výškoměr a podobně. Přijímače určené do automobilů obsahují podrobné silniční mapy České republiky, okolních států a celé západní Evropy. Nechybí ani síť ulic všech měst v Čechách a na Slovensku,“ chválí své výrobky Juraj Benkóczky ze společnosti Dreim.
Přesto se ani s takto širokým vybavením současný uživatel nespokojí. Moderní GPS mají proto tolik přídavných funkcí, že spíše než satelitní navigaci připomínají malé multimediální centrum: přehrávají hudbu, zobrazují fotografie, obsahují klasický radiopřijímač, hry, dají se použít i jako flash disk a často na vás také mluví.
Zájem o GPS přístroje s sebou navíc nese další pozitivní efekt: neustále klesá jejich cena. Je proto možné, že už brzy bude osobní GPS tak samozřejmou součástí našich dnů jako například mobilní telefon.
www.bvv.cz

Kalendář akcí

<<  Červenec 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news