Google překladač: English Deutsch

Dusík hraje v řadě technologických procesů stále větší roli. Ať se již jedná o zařízení pro zpracovávání plastických hmot, svařování a pájení, tepelné zpracování, mikroeletrotechnické montáže a výrobu polovodičů, potravinářský průmysl, balení v ochranné atmosféře, laboratorní procesy, plnění pneumatik inertním plynem nebo další technologie, při kterých lze dusíkem nahradit CO2 nebo jiné inertní plyny.

Ještě nedávno byl zákazníkům stlačený dusík dodáván v tlakových lahvích nebo formou kapalného plynu v cisternách. Generátory dusíku tvoří dusík ze stlačeného vzduchu a dosahují čistoty (dle typu) od 95,0 až 99,999 %. V současnosti jsou generátory dusíku zajímavou alternativou oproti stávajícímu dusíkovému hospodářství a jejich aplikace vykazuje řadu výhod:
- nezávislost na externích dodávkách
- trvalý zdroj dusíku 24 hodin denně
- žádné náklady s dovozem kapalného plynu, pronájmem dusíkového hospodářství, manipulace s tlakovými lahvemi apod.
- zařízení je možné napájet vaším stávajícím zdrojem stlačeného vzduchu
- vysoká spolehlivost systému a minimální požadavky na údržbu. Dodané zařízení jen připojíte a zapnete(„plug and play“), žádné dlouhé nastavování a instalace
- v některých případech nejsou nutné rozvody plynu – generátory dusíku je možné umístit hned vedle výrobního zařízení
- nízké provozní náklady
- rychlá návratnost investice (1–3 roky)

 

Generátory dusíku INMATEC se rozdělují na dva základní typy

 

Membránové systémy
Membránové systémy výroby dusíku jsou založeny na principu permeability, tj. propustnosti plynů membránou. Stlačený vzduch vstupuje do generátoru (svazku membránových dutých vláken), kde „pomalý“ dusík prochází vlákny a jednotlivé „rychlejší“ plyny (vodní pára, oxid uhličitý, kyslík a argon) pronikají stěnou membrány a jsou odfouknuty jako odpadní plyn. Dusík, který vykazuje nízkou rychlost propustnosti, nemůže stěnami dutých vláken proniknout a proudí dále po celé délce membránových vláken, kde je na jejich konci coby finální produkt odebírán. Výsledkem je plynný dusík o čistotě 95,0–99,5 % (požadavek na kvalitu vstupujícího stlačeného vzduchu je klasifikován dle normy ISO 8573. třída 1 pro mechanické nečistoty a zbytkový olej a třída 4 pro zbytkovou vlhkost).

 

Membránové generátory jsou kompaktní, jednoduchá, odolná a současně lehká zařízení ve srovnání s ostatními technologiemi na výrobu plynů v místě spotřeby u zákazníka. Vyžadují minimální nároky na údržbu, protože vlastní membránová jednotka nemá žádné pohyblivé části. Zařízení je většinou dodáváno formou kompletní zástavby ve skříňovém provedení a zásobníku produktu (tlakové nádoby).
Membránové generátory vyžadují však stálý pracovní tlak stlačeného vzduchu, jinak dochází k výkyvům v čistotě finálního produktu. Oproti PSA systémům mají při srovnatelném množství vyrobeného dusíku a čistotě vyšší spotřebu stlačeného vzduchu. Rovněž nejsou vhodné pro čistotu dusíku vyšší než 99,5%.

 

PSA systémy
PSA systémy výroby dusíku pracující na principu střídavé tlakové adsorpce. Generátor dusíku se v tomto případě skládá ze dvou vertikálních tlakových nádob naplněných uhlíkovým molekulárním sítem, která má vlastnosti zadržovat molekuly kyslíku při zvýšeném tlaku a při snížení tlaku je opět uvolňovat. Během pracovního cyklu jedna nádoba produkuje dusík a druhá se regeneruje z předcházejícího cyklu, v dalším si úkoly vymění.

 

PSA systému dostačuje k provozu běžný stlačený vzduch (požadavek na kvalitu vstupujícího stlačeného vzduchu je klasifikován dle normy ISO 8573. třída 1 pro mechanické nečistoty a zbytkový olej a třída 4 pro zbytkovou vlhkost), provozním přetlakem 6–7 bar. Zaručují konstantní čistotu produktu 95,0 až 99,999 % a v porovnání s membránovými generátory vykazují vyšší efektivitu (poměru vzduch / dusík). Zařízení je většinou dodáváno formou kompletní zástavby v rámu, na přání je u menších typů možná i zástavba ve skříňovém provedení a zásobníku produktu (tlakové nádoby). Instalací dusíkového generátoru INMATEC získá zákazník výkonný, efektivní a ekonomický zdroj dusíku s možností širokého použití.
Technické poradenství a dodávky generátorů stlačeného dusíku INMATEC zabezpečuje společnost AIR EKONOM s.r.o.

 

www.airekonom.cz
 

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news