Google překladač: English Deutsch

V minulosti se problémy s vodou týkaly zejména Blízkého východu nebo Afriky, nicméně vzhledem k hospodářskému růstu v Severní Americe a Asii se tyto problémy výrazně rozšířily. Nedostatek vodních zdrojů se stal závažným globálním problémem. Světová spotřeba vody se každých dvacet let zdvojnásobí, přičemž růst spotřeby je dvakrát rychlejší než růst populace. Odhaduje se, že do roku 2025 bude poptávka po vodě přesahovat nabídku o plných 56 %, a to kvůli přetrvávajícím suchům v některých regionech, přesunu populace do městských aglomeracích na pobřežích a stoupající spotřebě vody v důsledku průmyslového růstu.

advanced_membrane_technolog.jpg

Nedostatek pitné vody brzdí ekonomický rozvoj a snižuje životní úroveň. Zásoby pitné vody se tenčí, naopak poptávka po vodě v potravinářství, průmyslu a mezi lidmi naopak roste. Je zcela evidentní, že je potřeba s tímto stále vzácnějším zdrojem zacházet velice šetrně.

Některé z těchto problémů mohou vyřešit technologie zpracování vody vyvíjené společností GE, jako jsou například vysoce výkonné filtrační membrány. Tyto technologie zároveň vyhovují přísným ekologickým standardům, neboť dokáží vyrobit nezávadnou pitnou vodu z odpadních vod prostřednictvím filtrování namísto chemikálií.

Membrány vyráběné v největší specializované továrně na membrány, která byla nedávno otevřena na rozloze 23,000 metrů čtverečních v maďarském Oroszlany, se používají především v průmyslu a ve veřejných zařízeních, nicméně byla vyvinuta i verze pro domácnosti. Tato verze je určena zejména pro severoamerický trh, kde velký počet domácností čerpá vodu ze studní a kde filtry dokáží vyčistit takto čerpanou vodu.

Továrna produkuje zejména plastové membrány, které z vody odstraňují nečistoty neviditelné pouhým okem, stejně jako viry a baktérie.

Ultrafiltrační membrány se používají jak na pevnině, tak u oceánů. Membránová technologie totiž umožňuje získávat pitnou vodu i z moře, a to odstraněním soli. Tento proces se nazývá odsolování. Membrány vyráběné v závodě Oroszlany se používají v předfiltračních systémech odsolovacích zařízení a též v mobilních zařízeních.

Multifunkční závod, který dostal ocenění Center of Excellence pro svá řešení v technologii ultrafiltrace, představuje poslední fázi čtyřletého investičního programu, jehož cílem je dále rozvíjet výrobní a servisní centrum GE v oblasti ultrafiltrace. Toto centrum zahrnuje výrobu špičkových UF produktů, vytvoření výzkumného a vývojového centra, logistického střediska a finanční a účetní centrály.

Odsolovací technologie vyvíjené obchodní jednotkou GE Water & Process Technologie mohou zajistit bohaté zásoby pitné vody z oceánů i z dalších poloslaných zdrojů.

Odsolování mořské vody
Oceány tvoří 97 procent světových zásob vody. Odsolování využívající membránovou technologii obrácené osmózy se stalo velice platným zdrojem pro rozvoj nových regionálních zdrojů vody.

Odsolovací projekty vyvíjené GE pokrývají širokou škálu využití: od malých (2 tisíce kubíků/den), které jsou určeny pro zásobování hotelů a letovisek pitnou vodou, až po projekty velké (200 tisíc kubíků/den), jakým je například odsolovací zařízení Hamma, jež je největším svého druhu v Africe. Hamma bude dodávat tolik potřebnou pitnou vodu více než 20 procentům obyvatel alžírského hlavního města.

Odsolování poloslané vody
Poloslaná voda, jež obsahuje sůl a minerály, může být úsporně odsolována procesem obrácené osmózy (RO) a za použití systémů obrácené elektrodialýzy. Efektivní odstranění minerálů a solí vytvoří z této dříve nepoužitelné vody velice čistý zdroj, který lze použít jak ke přímé konzumaci, tak k zavlažování nebo k průmyslovému užití.

Společnost GE prosazovala odsolování poloslané vody již počátkem padesátých let a i nyní je leaderem ve vývoji a výrobně cenově úsporných a ekologických systémů pro ošetřování spodních i povrchových vodních zdrojů. Celosvětově společnost disponuje kapacitou zhruba 950 tisíc m3 denně v systémech obrácené elktrodialýzy (EDR) a 2,3 milionů m3/denně) v RO systémech.
http://ge.ecomagination.com/@v=030820071036@/site/index.html#algiers

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..