Google překladač: English Deutsch

Zamezení neoprávněnému čerpání pohonných hmot, úspora paliv, on-line sledování množství načerpaného paliva a jeho spotřeby u všech vozů ve firemním vozovém parku a mnohé další výhody nabízí systém čerpání pohonných hmot FuelOmat. Systém je plně automatický a zcela eliminuje potřebu hotovosti, kreditních karet, voucherů nebo šeků. Stačí jen natankovat a odjet.

Efektivní využívání zdrojů, a to jak finančních, tak hmotných, patří k základním charakteristikám úspěšné firmy. V oblasti hmotných zdrojů tvoří nezanedbatelnou položku ve výdajích v podstatě všech podnikatelských subjektů především platby za pohonné hmoty. Navíc ani v případě tankování prostřednictvím karet nelze zcela zamezit zneužívání pohonných hmot pro soukromé účely. Z tohoto důvodu přichází společnost FuelOmat na trh s komplexním řešením – systémem čerpání pohonných hmot FuelOmat. Tento systém nejenže zamezuje možnému zneužití pohonných hmot, ale navíc prostřednictvím softwarového řešení umožňuje on-line sledování detailních informací o všech vozidlech vybavených tímto zařízením (např. druh vozidla, datum tankování, SPZ vozidla, počet ujetých kilometrů, aktuální a průměrná spotřeba, množství načerpaných pohonných hmot a jejich typ aj.).

Jak to funguje…
Systém FuelOmat představuje komplexní řešení čerpání pohonných hmot. Jednotlivé jeho komponenty jsou instalovány jak přímo na voze, tak na čerpacím stojanu (resp. čerpací stanici). Podle toho, zda je na voze nainstalována pasivní nebo aktivní jednotka, se rozlišují dvě varianty.

Systém FuelOmat s pasivní jednotkou je určen pro zákazníky, kterým postačí mít svá podniková auta pouze pod částečnou kontrolou. Své uplatnění nalezne toto řešení tedy všude tam, kde je kladen hlavní důraz pouze na zabránění zneužívání pohonných hmot a zamezení natankování nesprávného paliva do nádrže vozu. Pasivní jednotka se skládá z indukční antény, která je nainstalována na hrdle nádrže vozu, a SAM (Security Access module) čipu. Při autorizaci čerpání dojde k výměně informací mezi SAM čipem a dekodérem MICROVIT, který je umístěn na čerpacím stojanu. Každý SAM čip je unikátní s vlastním identifikačním kódem, data na něm jsou chráněna proti zneužití trojitým šifrováním a samotný čip je pak navíc ještě mechanicky zabezpečen, tj. je přišroubován ke karoserii vozu u hrdla nádrže jednosměrným šroubem. Při jakémkoli pokusu o odšroubování dojde k jeho zničení.

Řešení s aktivní jednotkou (indukční anténa, SAM čip a řídicí jednotka) je ideální pro společnosti, které potřebují mít plnou kontrolu nad využíváním pohonných hmot v každém jednotlivém voze. Prostřednictvím systému FuelOmat tak lze on-line přímo z kanceláře sledovat mimo jiné množství a typ načerpaného paliva, průměrnou spotřebu, ujeté kilometry a motohodiny.

Srdcem aktivní jednotky je procesorem řízená řídicí jednotka VIU 35. Mezi její hlavní přednosti patří především vysoká konstrukční odolnost a univerzálnost použití. Díky regulovatelnému stejnosměrnému napájení v rozmezí 0-28 V lze řídicí jednotku použít jak u osobních (12 V), tak nákladních vozů (24 V). Od vlastní elektroniky vozu je řídicí jednotka oddělena optočlenem, což zabraňuje vzniku možných interferencí mezi elektronikou vozu a řídicí jednotky. Instalace kompletní aktivní jednotky se pohybuje od 35 minut u nákladních a osobních vozů až po 90 minut u těžkých nákladních strojů.

Všechna data zaznamenaná řídicí jednotkou jsou při každém tankování předávána do dekodéru signálu/řídicí jednotky MICROVIT na čerpacím stojanu (řídí až 8 čerpacích pistolí na stojanu). Stejně jako řídicí jednotka ve voze má i dekodér signálu MICROVIT svou vlastní anténu, která je umístěna na čerpací pistoli. Prostřednictvím průmyslové sběrnice RS-485/RS-232 nebo sítě LAN (výhledově se uvažuje i o bezdrátovém přenosu Wi-Fi) jsou pak data dále odeslána do kontroleru ORCU, který je umístěn přímo na čerpací stanici, a pak dále prostřednictvím internetu do centrálního serveru. Zde jsou data uložena a přes zabezpečené webové připojení přístupná zákazníkům. V případě vnitropodnikových čerpacích stanic si zákazník zálohuje data sám, v případě potřeby mu je může zálohovat i společnost FuelOmat.

Univerzálnost a kompatibilita

Systém FuelOmat může být nainstalován jak na stacionárních, tak mobilních čerpacích stanicích. U mobilních čerpacích stanic je jen řídicí jednotka MICROVIT nahrazena jednotkou MPI (Mechnical Pump Interface), která řídí vlastní chod čerpadla. Díky spolupráci společnosti FuelOmat s firmou UNICODE, která spravuje řídicí systémy u 50-70 % veřejných čerpacích stanic v ČR, je zajištěna plná kompatibilita a unifikace. Řídicí systém FuelOmat je tak plně začleněn do řídicího systému veřejné čerpací stanice a všechna data jsou zobrazována na společném terminálu.

Výhody systému FuelOmat

V průběhu více jak 30 let od uvedení prvního prototypu do provozu prošel systém čerpání pohonných hmot FuelOmat neustálým vývojem, přičemž jeho spolehlivost byla ověřena stovkami instalací ve společnostech na téměř všech kontinentech (např. IBM, Motorola, Shell, Total/Elf, Caltex nebo letiště v New Yorku, Paříži, Singapuru, Kodani aj.). Systém byl instalován mimo jiné pro společnosti z těchto zemí: Izrael, Švýcarsko, Velká Británie, Španělsko, Holandsko, Belgie, Rusko, Turecko nebo Indie.

Díky snadné a pravidelné kontrole spotřeby lze vysledovat výkyvy ve spotřebě, které mohou být způsobeny např. neekonomickým způsobem jízdy, přetížením vozu nebo jeho špatným technickým stavem. Pečlivou kontrolou všech parametrů lze dosáhnout 6-30 % úspor. Systém Fuelomat navíc zamezuje zneužití pohonných hmot. U firemních stanic mohou totiž čerpat jen vozy vybavené tímto systémem a palivo nemůže být vydáno jinam než do nádrže vozu. V systému je také pevně definován typ paliva pro konkrétní automobil.

Využíváním systému FuelOmat dochází k efektivnějšímu využití pracovního času, a to jak na úrovni řadových zaměstnanců, tak managementu firmy. On-line architektura systému totiž umožňuje nejen bezhotovostní – tedy bez platebních nebo věrnostních karet – čerpání pohonných hmot, tzv. způsobem „tank and go“, ale i automatické zpracování všech dat v podnikových informačních systémech, tj. v účetnictví firem. Všechna data z transakcí jsou uložena na centrálním serveru, kde má klient/firma zřízen účet. Na něj se lze kdykoli přihlásit prostřednictvím webového prohlížeče a jednoduše listovat, nastavovat, měnit nebo exportovat (formát CSV, TXT, XML) všechna data. Softwarové řešení pak umožňuje nejen detailní a přehledný záznam všech dat, ale i on-line sledování všech údajů nebo propojení s podnikovými informačním systémem, jako je Money S5, SAP, KARAT, NAVISION, KOSYS, POHODA aj.

Mezi výhody systému FuelOmat patří také snadná instalace nebo nízké pořizovací a provozní náklady, takže jej mohou využívat nejen velcí autodopravci, ale i malé soukromé firmy s pěti či sedmi služebními vozy. Nezanedbatelným plusem je také to, že se celá investice do instalace systému FuelOmat zcela vrátí v průběhu několika málo měsíců. Jednotky FuelOmat mohou být využity nejen v osobní a nákladní dopravě, ale také ve vlakové přepravě, těžebním a lodním průmyslu.

http://fuelomat.cz

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..