Google překladač: English Deutsch

FraunhoferŽe mořské vody je na naší planetě velké množství, je všeobecně známý fakt, s pitnou vodou to tak optimistické již vůbec není. Proto se odborníci snaží vyvíjet nové postupy, které by umožnily mořskou vodu odsolovat a tím vylepšovat v blízké budoucnosti kritickou situaci v pitné vodě. Pro odsolovací zařízení se používají trubky ze speciálních ocelí nebo trubky na bázi titanu. Zdá se, že tyto drahé materiály budou velmi brzy nahrazeny polymerními kompozity.


Výzkumní pracovníci Fraunhoferova Institutu pro výrobní techniku a aplikovaný materiálový výzkum (IFAM) v Brémách vyvinuli alternativní materiál na trubky, které mohou spolehlivě snášet vyšší teploty, vést teplo a navíc, mohou se vyrábět levněji a v libovolných délkách.
A jak se to všechno výzkumným pracovníkům Fraunhoferova Institutu podařilo uskutečnit? Do plastové matrice zamíchali až 50 objemových procent měděných mikrovláken. Zpracovatelské vlastnosti vzniklého kompozitu se příliš nezměnily a tak se s novým kompozitem dá nakládat dále jako s klasickým polymerem. Rozsáhlé zkoušky prováděli v oblasti tepelné vodivosti trubek, jejich odolnosti vůči korozi, mikroorganizmům a slané vodě.
Na základě výsledků těchto zkoušek pak přistoupili k optimalizaci vlastností kompozitů. Proces odpařování nastavili vědci tak, že se děje již při teplotě 70 °C. Trubkou z kompozitu proudí tedy horký plyn o teplotě 70 °C. Tato skutečnost má několik předností. Vnitřní část trubek koroduje velmi málo a rozdíl tlaku působící na vnější a vnitřní straně trubky není příliš veliký.
Trubky vyvinuté pracovníky Fraunhoferova institutu splňují vysoké nároky na ně kladené. Mohou se s výhodou využívat i v potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Princip odsolování mořské vody lze charakterizovat podle nové metody takto: mořská voda se jemně rozstřikuje na trubky, v nichž proudí horký plyn nebo voda a tím se zahřívá. Čistá voda se odpařuje z mořské vody a zůstávají slané odpadové louhy. Tento postup představuje mnoho nároků na materiál a jeho vlastnosti. Musí vést teplo a být vysoce odolný vůči korozi a tvorbě usazenin (povlaků), to vše po dlouhou dobu. Proto se na výrobu těchto trubek volí titan nebo vysoce kvalitní ocele. Volí se proto na výrobu trubek kompozity, které plní stejné požadavky a jsou levnější.

Inzerce

Kalendář akcí

<<  Červen 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
152021
22262728
2930     

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..
Inzerce