Google překladač: English Deutsch
T+T 12/2008

Formátovací okružní pily Altendorf patří ve svém oboru ke světové špičce. Tato firma stála během své více než stoleté historie u zrodu mnoha originálních řešení, bez nichž si moderní formátování truhlářského materiálu neumíme představit. Pily Altendorf modelové řady F 45 najdou své nazastupitelné své místo v malých dílnách i velkých výrobních provozech.

Stojan stroje
Nová generace pil má stojan stroje, nejodolnější proti kroucení, jaký kdy Altendorf vůbec vyrobil. Nová konstrukce rámu přináší ještě tišší chod a odolnost proti převrácení. Stojan stroje je úplně uzavřený. Centrální připojovací nástavec pro odsávací hadici je snadno dosažitelný a umístěný na stroji.

Pilový agregát
Agregát je strojně technickým jádrem každé pily a je vyráběn podle nejnovější technologie výroby. Absolutně tichý chod je dosažen vyvážením kompletně smontované hřídele pily a použitím zesílených odlitků. Vysoce přesné lineární vedení agregátu zajišťují bezúdržbová vodící ložiska. Masivní uložení náklonu, vedené v provedení pero/drážka/pružina, umožňuje snadné a absolutně přesné úhlové naklápění celého agregátu.

Dvojitý pojezdový stůl s kladkami
Altendorfský pojezd s kladkami je znám svým snadným chodem a přesným vedením. Pomocí velkých dvojitých kladek je spojen horní vozík se spodním vozíkem a tím je zajištěno absolutně přesné vedení na vodících kulatých tyčích. Kladky o velkém průměru umožňují posouvat stůl malou silou a vést jej tak bezpečně jako na kolejích, to je důležité proto, aby byl řezaný dílec klidně veden přes rotující pilový kotouč.
Dalším zvláštním znakem je minimální údržba. S každým pohybem pojezdového stolu čistí automaticky kartáč umístěný na horní části pojezdu tyčové vedení spodního trámce. Systém pracuje kompletně bez mazání. Konstrukce pojezdového stolu je provedena na principu vícenásobných dutých komor, a tím je docílena maximální odolnost proti kroucení a deformacím.
Od vývoje hliníkového dvojitého stolu s kladkami Wilhelmem Altendorfem v 50 letech není znám – jak tvrdí výrobce – žádný systém, který by převyšoval tento stůl snadnějším chodem, přesností, odolností proti kroucení a snadnou údržbou, to dosvědčí více než 120 000 uživatelů na celém světě.

Hlavní úhlové – pokosové pravítko
Toto pravítko s integrovaným vyrovnáním délek, je Altendorfský patent a ulehčuje přesné řezání úhlů a pokosů v jedné funkci. Šikmo umístěná měřítka jsou dobře čitelná. Robustní dorazové klapky, uložené bez vůle, je možno lehce posunovat a nastavit jako jednotlivou klapku až do max. 3 500 mm. U zakracování od asi 1 700 mm přebírá stabilní teleskopické prodloužení, uložené na kladkách, funkci vnější dorazové klapky. Doplňková podpěra výrobku nese nestabilní výrobky jako např. lišty.

Odsávací kryt
Nově vyvinutý odsávací kryt s optimalizovaným prouděním nabízí zřetelný technický pokrok. V důsledku svého lineárního vedení je snadno přestavitelný a může se z místa obsluhy odklopit. Přestavení ze širokého na úzký nevyžaduje kompletní výměnu krytu, nýbrž pouhou výměnu odpovídajících částí krytu pomocí západkového uzávěru. Nový kryt umožňuje max. výšku řezu 200 mm (bez agregátu předřezu).

Paralelní pravítko s ručním jemným nastavením

Pravítko se snadno přestavuje a díky jemnému nastavení je možno docílit přesné ruční seřízení. Snadný posuv je umožněn pochromovaným povrchem vodící tyče. Pokud se mají dělit velké desky, je možno doraz včetně rukojeti vyklopit pod úroveň stolu.

Inteligentně řídit – exaktně řezat
Velká LCD obrazovka s diagonálou obrazovky 90 mm zobrazuje všechny hodnoty v digitální podobě. Pomocí zelených tlačítek pro příslušné funkce je ovládáno nastavení výšky a náklonu pro hlavní pilový kotouč, včetně zobrazení otáček a také funkce příslušenství – elektromotorické paralelní pravítko, předřez a otáčky VARIO. Bílými tlačítky se přímo zadávají rozměry. Ovládání umožňuje uložení 20 programů řezu, což usnadňuje opakování řezů a pomáhá vyloučit chyby při zadávání. Při naklopení kotouče proběhne automatická korektura výšky řezu.
Pro zajištění bezpečnosti je F 45 vybavena diagnostikou stroje, která okamžitě a přesně zobrazí možné poruchy na obrazovce. Nové je také rozhraní USB, přes které je možno pomocí připojení ukládat údaje o stroji. Rovněž je možné touto cestou provádět rychlou a snadnou aktualizaci softwaru.

www.bgtechnik.cz