Google překladač: English Deutsch

Trendem posledního desetiletí, který je charakteristický především pro střední a velké městské aglomerace, je výstavba rozlehlých administrativních nebo rezidenčních objektů (bytové domy, business centra, ale i nemocnice, školy atp.) o velikosti několika desítek až stovek bytových nebo komerčních jednotek. V takto rozsáhlých a anonymních komplexech, v nichž se denně pohybuje velké množství lidí, vyvstává naléhavě potřeba po kontrole přístupu do budovy nebo – např. v případě velkých business center, institucí atp. – i do jednotlivých částí budovy. V případě použití klasického mechanického zámku by došlo velmi rychle k jeho opotřebení a navíc by to bylo uživatelsky málo pohodlné řešení, a to nejen pro běžného uživatele (zaměstnanec, majitel bytu aj.), ale i pro správce budovy.

Proto se v takovýchto případech jako nejlepší řešení nabízí použití off-line přístupových systémů, např. systém IntelleQt nebo IntelleQt Pro společnosti Mul-T-Lock. Mají totiž minimální instalační náklady, jsou slučitelné jak s elektrickými otvírači nebo elektromagnety, tak s elektromechanickými zámky a vyžadují minimální údržbu. Navíc tyto systémy poskytují bezpečný a efektivní management karet a přenos dat mezi řídicí jednotkou a RFID čipem, který je součástí čipové karty, plastového pouzdra (tzv. tag) nebo klíče (tzv. duální klíč).

Pokud je RFID čip zabudován přímo v hlavě klíče, zvyšuje se uživatelský komfort ještě o další stupeň. Jedním ovládacím prvkem/klíčem lze pak současně ovládat jak elektronický systém kontroly přístupu, který bývá instalován většinou na nejexponovanějších místech (vstupní dveře, vjezd na soukromé parkoviště, výtah atp.), tak klasický mechanický zámek, např. od dveří do bytu, kanceláře aj. Duální klíč, do jehož hlavy lze vložit všechny typy transpondérů běžně užívané na českém a slovenském trhu, nabízí také společnost Mul-T-Lock, a to na objednávku k vložkám řady 7×7, Integrator, Classic, Interactive i MT5+.

Technické řešení přístupového systému
Elektronické přístupové systémy IntelleQt využívají pasivní elektronické čipy (tzv. pasivní RFID čipy). K bezdrátovému přenosu dat se používá technologie MIFARE založená na standardu ISO 14 443, která pracuje na frekvenci 13,56 MHz. Ve srovnání s frekvencí 125 kHz, která je velmi rozšířená, umožňuje zařízení pracující na frekvenci 13,56 MHz nejen načítání dat z čipu, ale i jejich zapisování (tzv. „Read/Write“ technologie). Vzdálenost, z níž mohou být data uložená na čipu přečtena, se pohybuje okolo 1 cm.

Elektronický přístupový systém IntelleQt je dodáván ve dvou variantách, a to IntelleQt a IntelleQt Pro. Hlavní rozdíl mezi oběma typy spočívá především v kapacitě a v možnosti přidělování přístupových práv. Zatímco maximální počet jednotek (dveří) v jediném systému je u obou verzí shodný, a to 65 000, maximální počet tagů (čipů) v jediném systému je rozdílný (verze IntelleQt max. 2 550 čipů, IntelleQt Pro max. 65 536 čipů). Zásadní rozdíl je v možnosti přidělování přístupových práv. Oproti verzi IntelleQt umožňuje verze IntelleQt Pro vymezení přístupových práv pro jednotlivé uživatele, a sice oblasti (vymezení skupiny dveří, do nichž má majitel tagu přístup) a časové profily platnosti tagu (až dvě časová rozmezí v průběhu jednoho dne, vlastní časová rozmezí pro jednotlivé dny v týdnu). Verze IntelleQt Pro disponuje samozřejmě i dalšími nadstandardními funkcemi, jako je vytvoření časového omezení platnosti (expire date) pro jednotlivé tagy, možnost vytváření návštěvnických tagů nebo evidence historie prostupů (až 5 000 záznamů o prostupech v každé ovládací jednotce).

Elektronické přístupové systémy IntelleQt a IntelleQt Pro se navíc vyznačují velkou modularitou. Lze je totiž propojit s jiným (off-line nebo on-line) systémem, který pracuje na identické frekvenci. To znamená, že čip používaný pro přístupový systém IntelleQt může paralelně sloužit mimo jiné při kontrole pracovní doby, platbách obědů či platbách za použití kopírky, např. ve školách.

Softwarové vybavení
Software, kterým se programují čipy a nastavují přístupová práva, je velmi důležitou součástí a z finančního hlediska nezanedbatelnou položkou každého elektronického přístupového systému. V případě obou variant systému IntelleQt je software pro plánování a správu systémů umístěn bezplatně na internetu. Uživatel tak nemusí nakupovat drahý software, ale je navíc plně soběstačný při správě přístupových práv uživatelů čipů. Umístění softwaru na webu umožňuje provádět správu z kteréhokoli místa s napojením na internet. Navíc všechna data jsou automaticky zálohována správcem webového softwaru, což je neocenitelným přínosem. Samozřejmostí je uživatelsky příjemné prostředí s lokalizací do češtiny, snadná správa ztracených tagů nebo tři úrovně správy systémů s různými právy.

Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..