Google překladač: English Deutsch

ORegen je technologie, která využívá inovativní způsob zachycování tepla a jeho následné přeměny na čistou elektrickou energii. Díky vylepšenému mechanismus výměny tepla, tzv. organickému Rankinovu cyklu, pro svůj chod nevyžaduje žádné dodatečné zdroje energie a produkuje nulové množství skleníkových plynů.

ge-01

Investoři vynakládají miliardy dolarů na vývoj nových forem energie, zatím se smíšenými výsledky. Inženýři divize Oil & Gas společnosti GE zvolili odlišný přístup. Zaměřili se na odpadní teplo. Díky jejich úsilí se dnes čím dál tím více teplého vzduchu stává zdrojem čisté energie. Běžná plynová turbína ztratí až dvě třetiny tepla, jež vyprodukuje spalováním zemního plynu. Odpadní teplo tak ve Spojených státech ročně zodpovídá za ztráty v řádu miliard dolarů.

Nová technologie společnosti GE nazvaná ORegen (tedy Organický Regenerátor) využívá inovativní způsob zachycování tepla a jeho následné přeměny na čistou elektrickou energii. Tato technologie pro svůj chod nevyžaduje žádné dodatečné zdroje energie a produkuje nulové množství skleníkových plynů.

Technologie ORegen byla schválena iniciativou Ecomagination společnosti GE, jež se zaměřuje na podporu a propagaci čisté energie. Při napojení na plynové turbíny PGT25+ společnosti GE může tento systém zvýšit účinnost elektrárny až o 25% a ulehčit atmosféře o více než 38 000 tun CO2 ročně. Stejné množství by ubylo po stažení 14 000 vozů ze silnic. Společnost GE oznámila, že první systém ORegen bude zprovozněn ve městě Whitecourt v kanadské provincii Alberta. Nový projekt vyprodukuje 14 megawattů čisté energie - dost elektrické energie pro pokrytí roční spotřeby 14 000 kanadských domovů. Elektrárna má být uvedena do provozu do roku 2013. Jiná zařízení pro výrobu elektrické energie, jako například elektrárny kombinovaného cyklu s plynovými a parními turbínami, zachycují odpadní teplo a opětovně ho využívají k výrobě energie. ORegen je však unikátní systém, který ke svému chodu nepotřebuje vodu a funguje i v mrazivém počasí.

Inženýři společnosti GE přišli na způsob, jak umocnit mechanismus výměny tepla zvaný organický Rankinův cyklus. Odpadní teplo o teplotě až 900 stupňů Fahrenheita (482°C) je převedeno do oleje a následně do speciální kapaliny s bodem varu pouhých 127°F (52,8°C). Odpařená kapalina pak pohání turbínu vyrábějící elektrickou energii. Inženýři vypočítali, že při délce provozu přesahující 8500 hodin ročně vyprodukuje systém ORegen stejné množství energie jako obdobný systém kombinovaného cyklu, avšak zároveň každý rok ušetří čtyři olympijské plavecké bazény vody. Technologii ORegen lze napojit na kteroukoli běžnou plynovou turbínu.

 

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news