25 Srpen 2006
S rozvojem environmentálního vzdělávání se do popředí zájmu dostává nejen otázka, jak ekologicky hospodařit, ale také na základě jakých kritérií vybírat ekologicky šetrné výrobky.
Veškeré zboží, které kupujeme, se na spotřebě energetických zdrojů a znečištění prostředí ve větší či menší míře podílí. Některé jsou neekologické již ze své podstaty, u jiných je
snaha negativní vlivy na životní prostředí minimalizovat.
K ekologickému hospodářství patří bezesporu potraviny, označované zkratkou BIO. Ta zaručuje, že zboží bylo vypěstováno v souladu s přírodou bez použití umělých hnojiv, chemických přípravků, postřiků, hormonů a syntetických látek. Pokud je takto označeno maso, zvíře mělo důstojný život a netrpělo.
S čistícími prostředky je to ve srovnání s potravinami složitější. Prací prášky představují chemikálie, zejména fosfáty, které způsobují problémy ve vodních tocích a hlavně ve stojatých vodách (živiny pro „vodní květ“). Na českém trhu však dosud existuje pouze málo takových, které lze považovat ze „ekologicky šetrné“. Při výběru pracího prostředku se doporučuje dávat přednost mýdlovým, s nižším doporučeným dávkováním.
Elektrické spotřebiče, jako chladnička, mraznička, pračka a myčka na nádobí, spotřebují v domácnosti nejvíce elektřiny. Ekologické hospodářství v tomto případě doporučuje důkladně zvážit, zda si domácnost nevybavit moderním a úsporným spotřebičem, než nadále využívat starý přístroj s vysokou spotřebou. Při rozhodování může pomoci i energetický štítek, kterými jsou elektrospotřebiče od roku 2001 povinně vybavovány.
Obaly výrobků tvoří převážnou část odpadu a jeho likvidace vždy způsobují problémy životnímu prostředí. Ekologickému pojetí je vlastní, že kromě třídění odpadu na papír, platy a sklo, rozděluje i jeho další složky.Doporučuje prošlé léky odevzdávat zpět do lékáren, kovy do sběrných surovin, bioodpad na zahradní kompost, apod.
Domácí ekologie a její podpora je součástí projektu Zelená pro Zlínský kraj, který byl zahájen v březnu letošního roku. Jeho hlavním cílem je získat veřejnost pro aktivní účast při řešení environmentálních problémů.
Zpracoval: Ing. Václav Matys