Google překladač: English Deutsch

Projekt Iris, který je součástí rozsáhlejšího projektu SESAR, má pomoci zlepšit a zefektivnit řízení letového provozu nad Evropou. V projektu využívajícím družice se účastní i české konsorcium v čele s firmou Honeywell spolu se společnostmi Iguassu Software Systems a Evolving Systems Consulting. Česká republika do volitelného programu Evropské kosmické agentury ESA přispívá v období 2009 – 2011 částkou 4,14 milionu eur.

„Družicové telekomunikace jsou jedním z oborů, kde můžeme sledovat využití původně kosmických technologií v praktickém životě. Je dobře, že se do takovýchto programů ESA hlásí i české firmy, protože tím v důsledku zvyšují celkovou úroveň technologických znalostí a dovedností v celé ČR, což je také jeden z hlavních důvodů, proč vznikla Česká kosmická kancelář, která pomáhá iniciovat podobné projekty v domácím prostředí,“ říká k tomu Martin Šunkevič, vedoucí odboru Telekomunikací a navigace České kosmické kanceláře.

Na vývoji technologií se podílí české firmy v čele s firmou Honeywell, která má za úkol definovat a vyvinout prototyp uživatelského terminálu, jenž by měl být po roce 2020 umístěn do civilních letadel. Společnosti Iguassu Software Systems a Evolving Systems Consulting spolupracují na ostatních softwarových částech systému.

Cílem projektu Iris je vyvinout nový systém radiokomunikačního spojení vzduch-země pro řízení letového provozu, založený na družicovém řešení. Projekt Iris řešený v rámci ESA doplňuje realizaci současného velkého projektu Evropské Komise SESAR (Single European Sky ATM Research). Úkolem projektu Iris je vývoj moderního komunikačního standardu v celosvětovém měřítku pro spojení letadel se středisky řízení letového provozu prostřednictvím družicových systémů s využitím ekonomicky a technicky nenáročných uživatelských terminálů, antén a komunikačních služeb. Předpokládá se, že projekt Iris přispěje po roce 2020 k modernizaci řízení leteckého provozu tím, že bude poskytovat přenos dat se členy posádek letadel ve vzdušném prostoru a hlasová komunikace se tak stane pouze záložním komunikačním prostředkem. Projektu Iris se účastní následující členské státy ESA: Česká republika, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko, Rakousko a Velká Británie.

Minulý týden v Praze proběhl workshop u příležitosti v současné době probíhající fáze II.1 programu ESA Iris. Workshop byl setkáním zástupců celého projektového týmu za účasti členů Spojené rady pro telekomunikační družicové programy (JCB) Evropské kosmické agentury, jejího poradního orgánu JIAC a dalších vybraných expertů z oblasti civilního letectví z různých evropských organizací.

Česká kosmická kancelář, o.p.s., je neziskovou společností, která působí od roku 2003 jako administrativní organizace pro koordinaci kosmických aktivit v České republice. Je kontaktní organizací pro spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a jinými mezinárodními kosmickými organizacemi. Usiluje o co nejširší a nejefektivnější zapojení českých výzkumných a vývojových pracovišť především do evropských kosmických programů. Kancelář také zastupuje Českou republiku v odborných orgánech EU, ESA a v Mezinárodní astronautické federaci (IAF).

www.czechspace.cz
 

Kalendář akcí

<<  Říjen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news