Google překladač: English Deutsch

Dohoda o vzájemné hospodářské pomoci mezi Českou republikou a Vietnamskou socialistickou republikou rozvíjí vysoký potenciál hospodářské spolupráce obou zemí. Dohodu o vzájemné hospodářské spolupráci dnes podepsali ministr průmyslu a obchodu ČR Milan Urban společně s ministrem obchodu Vietnamské socialistické republiky Truong Dinh Tuyenem. Vedle ustavení Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci, která bude koordinovat součinnost obou stran je Dohoda zaměřena na zvýšení hospodářské, průmyslové a technologické spolupráce, podporuje rozvoj oboustranných investic, zvláštní pozornost věnuje oblasti financí a bankovnictví.

5760124928_1.jpg

„Expanze mimo evropské trhy je nutná a Vietnam je dnes pro nás prioritní oblastí. Škoda Praha s projektem výstavby 300MW elektrárny nebo Alta Brno s možností dodávky důlní techniky pro vietnamský Vinacoal představují současný trend, který je zapotřebí podporovat.“ Milan Urban, ministr průmyslu a obchodu

„Spolupráci s Českou republikou jednoznačně podporujeme, předpokládáme, že se Česko pro nás stane vstupní bránou na evropský trh.“ Truong Dinh Tuyen, ministr obchodu Vietnam. socialistické republiky

Ačkoliv obrat vzájemného obchodu ČR s VSR každoročně stoupá (98,7 mil USD v roce 2004), je patrné, že spolupráce obou zemí skýtá podstatně vyšší potenciál.

Český vývoz představoval loni 20,6 mil. USD a tempem růstu se nedokázal vyrovnat vietnamskému vývozu do ČR, který dosáhl ve stejném období 78,1 mil USD. Cílem je tedy dosáhnout vyrovnanějšího salda obchodní bilance, kterému by měla napomoci i právě uzavřená Dohoda o vzájemné hospodářské spolupráci. Společný zájem se orientuje především na oblasti energetiky a těžebního průmyslu, za perspektivní je považována spolupráce v oboru výroby stavebních hmot (cementárny, kaolínky), zařízení na výrobu pneumatik a také ekologických technologií (spalovny odpadů).

Projekty je česká vláda připraveny podpořit prostřednictvím státních finančních ústavů - České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společností.

Škoda Praha a. s. připravila projekt elektrárny Uong Bi II o výkonu 300MW spalující černé uhlí na počátku tohoto roku, vzápětí byl schválen vietnamskou vládou. Koncem roku se předpokládá podepsaný kontrakt a zahájení stavby v roce 2006. Zdárnému průběhu projektu napomohla i mise představitelů MPO s českými podnikateli v červenci 2005.

Alta Brno, a.s. v současné době projednává možnost dodávek důlní techniky pro veitnam. partnera, firmu Vinacoal. Jedná se především o technologie pro modernizaci důlních šachet, s tím, že část zařízení by se mohla vyrábět přímo ve Vietnamu. V současné době probíhá i příprava financování projektu v součinnosti EGAP a ČEB.

Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..