Google překladač: English Deutsch

První zkompletovaný Gripen pro jihoafrické letectvo byl dnes představen při slavnostním ceremoniálu před halou, kde letoun opustil výrobní linku. Letoun bude prvním z 28 letounů Gripen, které budou po roce 2008 dodány letectvu Jihoafrické republiky. Nyní projde rigorózními a důkladnými letovými testy, během nichž bude provedena integrace s jihoafrickými navigačními a letovými systémy.

gripen_1.jpg

Jihoafrický ministr pro veřejné zakázky Alec Erwin při ceremoniálu v Linkopingu zdůraznil význam nákupu letounů Gripen pro Jihoafrickou republiku a význam této akvizice z průmyslového, obchodního i ekonomického hlediska.

Švédská ministryně obrany Leni Björklundová prohlásila, že Švédsko bude usilovat o prohloubení beztak silných strategických, politických, vojenských, průmyslových i ekonomických vztahů mezi Švédskem a Jihoafrickou republikou.

„Vztahy mezi našimi zeměmi lze popsat jen jako výborné. Chtěla bych využít této příležitosti a zdůraznit zájem švédské vlády tyto dobré vztahy nadále prohlubovat a rozvíjet,“ řekla paní Björklundová.

Generální manažer firmy Saab Åke Svensson navázal na řeč paní ministryně a prohlásil, že se spuštěním jihoafrického programu Gripen získal Saab v Jižní Africe prakticky druhý domácí trh. Společnost Saab významně investovala do mnoha jihoafrických firem, včetně technologické společnosti Grintek, v níž získala majoritu.

„Saab je teď vlastně jihoafrická společnost. Vždyť v Saab Grintek, kde vlastníme 70 procent akcií, zaměstnáváme 1 300 nejlepších mozků z oblasti nových technologií a marketingu,“ vysvětlil Åke Svensson.

Náčelník Jihoafrického letectva, generálplukovník Carlo Gagiano prohlásil, že program Gripen je ikonou transformace a modernizace v rámci jihoafrických vzdušných sil a posílí přínos Jihoafrické republiky k míru a bezpečnosti v Africe. Rovněž vyjádřil uspokojení nad tím, jak dobře program Gripen pokračuje.

„V průmyslu, který je proslulý neustálým protahováním termínů, dokázala společnost Saab dodat letoun ještě dříve, než stanovuje harmonogram. K tomuto úspěchu ji gratuluji, “ řekl Carlo Gagiano.


Dodatečné informace:
· Jihoafrická republika si objednala 28 letounů Gripen (19 jednosedadlových a 9 dvousedadlových). Letouny budou dodávány po roce 2008 a budou umístěny na základnu Makhado v severní provincii Limpopo. Cena celého kontraktu, který zahrnuje vedle 28 letounů Gripen ještě 24 letounů Hawk (objednaných od BAE Systems), je 2,2 miliardy amerických dolarů.
· Na plnění programu Gripen dohlíží projektový tým, který jihoafrické ministerstvo obrany a Armscor umístily přímo v továrně Saab. První členové týmu dorazili do Švédska v únoru 2001 a v současné době tým, pojmenovaný Gripen Joint Project Team neboli GJPT, čítá 11 členů. Vedle toho několik pilotů jihoafrických vzdušných sil a Armscor podstoupilo školení v testovacím oddělení firmy Saab.
· Program Gripen je na cestě ke klíčovým milníkům:
o První let ve Švédsku v horizontu dvou týdnů – výrazně s předstihem!
o Dodávka prvního letounu do testovacího a vývojového střediska Jihoafrické armády v polovině roku 2006.
· Offsetový program v celkové výši 8,7 miliard amerických dolarů má být splněn do dubna 2011.
· Jihoafrický parlament tento měsíc prohlásil, že partneři v konsorciu Gripen, tj. Saab a BAE Systems, splnili své závazky a jsou na nejlepší cestě splnit do roku 2011 offsetový program v jeho plné výši, což bude mít značný přínos pro domácí ekonomiku.

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news