Google překladač: English Deutsch
T+T 3/2009

Monitoring výrobního procesu se neustále zdokonaluje mimo jiné v souvislosti s požadavky, které jsou na něj kladeny po formální stránce. Stále častěji se setkáváme s normami předepisujícími postupy měření a způsob práce s naměřenými daty.

Odpovědí na tyto moderní požadavky je datalogger PC 10 firmy AOIP (FR). Jde o datalogger s deseti až třiceti univerzálními kanály konfigurovanými uživatelem, který vyniká kromě přesnosti také širokou nabídkou komunikačních rozhraní. Důležitou součástí dataloggeru je software, který datalogger jednak konfiguruje a jednak zajišťuje zpracování výsledků.

Měřící schopnosti
PC 10 je určen pro monitoring procesních veličin, těmi se rozumí DC V, I, termočlánkový signál (K, T, J, E, N, S…), RTD signál (Pt 100, 200, 500…), kontakt (sepunuto / rozepnuto), relativní vlhkost %RH. V závislosti na měřících vstupech lze konfigurovat i čtyři alarmové výstupy. Rychlost ukládání závisí na počtu aktivních kanálů a je volitelná v rozmezí od 14 ms po hodiny.

Popis komunikace
Pro komunikaci je k dispozici sériová linka RS232, RS485, pro komunikaci po LAN stačí připojit síťový kabel a nastavit IP adresu. Prostřednictvím LAN rozhraní mohou být jednotlivé dataloggery PC 10 propojeny také mezi sebou. Další variantou připojení k PC 10 je WIFI modul, jde o stejný způsob konfigurace jako v případě LAN.

Software

Základní software LTC10 je součástí přístroje a řeší většinu běžných aplikací. Uživatel zde snadno nakonfiguruje přístroj, uloží nastavení, zobrazí on-line měření a načte naměřená data z přístroje. PC 10 může pracovat přímo připojený k počítači nebo LAN a pak lze data sledovat on-line na monitoru nebo ve webové aplikaci. Další variantou je práce v režimu off-line, kdy je měření spuštěno tlačítkem na čelním panelu a data jsou vyčtena po skončení měření.
Pro speciální aplikace lze PC 10 doplnit o software Visulog. Visulog rozšiřuje možnosti PC 10 o on-line výpočtové aplikace, kalibrační modul a audit trail. Díky těmto vlastnostem lze splnit požadavky, které jsou kladeny na přístroje podléhající např. normě FDA 21 CFR Part 11 (použití ve farmaceutických a potravinářských aplikacích), kde je požadována vysoká přesnost měření a certifikovaná nezměnitelnost výsledků.

Aplikace

Kromě běžných aplikací jako je například monitoring teplot na více kanálech, tak lze PC 10 použít pro úlohy validace teplotních procesů, pro splnění požadavků CEI 60068-03 – monitoring teplotních komor, kdy je výstupem rozložení teploty v prostoru komory včetně statického vyhodnocení. Pro aplikace s vysokými nároky na přesnost je datalogger doplněn i kalibračními pecemi pro kalibraci teplotních čidel. Tyto přenosné pece jsou k dispozici v rozsahu teplot -90 až 1 200 °C.

Ing. Jan Kašpar, TECTRA a. s.
www.tectra.cz

Kalendář akcí

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..