Google překladač: English Deutsch

Společnost Cisco zveřejnila výsledky posledního testování technologie IRIS (Internet Routing in Space), během kterého proběhl vůbec první upgrade softwaru routeru u satelitu na oběžné dráze. Navíc Cisco uskutečnilo první VoIP hovor bez použití pozemní infrastruktury. Dosažení těchto významných milníků představuje počátek nové technologické éry satelitní komunikace, která se od té současné liší způsobem, jakým se přenáší data ze satelitu ke koncovým uživatelům. Navíc přináší značné úspory a výhody v různých oblastech, jako je například zajištění komunikace při živelných katastrofách nebo přístupu k internetu v odlehlých oblastech. Tato technologie, první svého druhu, byla použita u geostacionární družice Intelsat 14 na přelomu let 2009 a 2010.

Hlavním přínosem technologie IRIS je schopnost přenášet video, hlas nebo data mezi uživateli pomocí jediné IP sítě efektivněji a s mnohem menšími náklady, než tomu bylo doposud při využívání roztříštěné satelitní sítě. Navíc schopnost provádět upgrade softwaru satelitu ze základny na zemi přináší mnoho výhod, jako je zvýšení flexibility celého systému nebo možnost přizpůsobovat systém aktuálním potřebám, což prodlužuje dobu jeho praktické použitelnosti a přináší další značné úspory. To, co se jednou vyšle na oběžnou dráhu, se mění už jen stěží, a když už, tak jen za cenu vysokých výdajů. Pevné součásti satelitu ještě na dálku přenést nelze, ale díky technologii Cisco je teď možné udržovat jejich software stále aktuální, aby odpovídal okamžitým potřebám a zařízení si tak udržovala svou vysokou výkonnost.

„Nevím o žádném jiném případě, kdy by se jakkoliv vylepšovalo vybavení satelitu během doby, kdy je na oběžné dráze. Zkrátka s tím, co jste dříve do vesmíru vypustili, jste se také museli spokojit, a to včetně softwaru,“ uvedl Greg Pelton, generální ředitel projektu IRIS společnosti Cisco.

Uživatelé mají díky této technologii k dispozici mobilní síť v pravém slova smyslu – budou se moci spojit a komunikovat kdekoliv, kdykoliv a libovolným způsobem bez závislosti na dané pevné infrastruktuře. Díky IRIS se tak internet dostává i do odlehlých koutů planety nebo do vesmírného prostoru. Velice užitečným pomocníkem pak může být při živelných katastrofách, jako jsou záplavy, zemětřesní nebo hurikány. Ve chvíli, kdy dojde k výpadku pozemní komunikace a klasická mobilní síť bude nefunkční v důsledku poškození infrastruktury, mohou záchranné složky komunikovat prostřednictvím technologie IRIS a každý, kdo bude potřebovat jejich pomoc, může navázat VoIP hovor a dovolat se jim.

Dalším velkým milníkem bude přechod od testovací fáze k ostrému provozu, který je plánovaný na rok 2011. Již teď projevují některé firmy zájem o služby, které jim IRIS může nabídnout. „Nečekali jsme takový zájem ještě v tomto roce, ale zájemci si budou muset počkat do roku 2011. Je ale příjemné mít takové starosti,“ dodal Greg Pelton.

IRIS je součástí snahy společnosti Cisco o transformaci satelitních sítí a komunikace vůbec. Vlajkovou lodí tohoto programu je speciální Space router 18400, který je odolný proti záření a lze ho využít jak pro satelity, tak pro ostatní umělá vesmírná tělesa. První instalace tohoto routeru proběhla na geostacionární družici Intelsat 14, a to již na přelomu let 2009 a 2010, a nyní došlo k upgradu jeho IOS softwaru (Interwork Operating System). Nyní tak může družice využívat pokročilé řídící funkce, které jsou k dispozici u pozemních produktů Cisco, včetně Cisco Unified Communicatons Manager Express, IPv6, Mobile IP a SNMPv3 MIBs (Simple Network Management Protocol version 3 Management Information Bases). Tato vylepšení navíc také přináší další bezpečnostní prvky, včetně hardwarového šifrování.

Cisco rovněž nedávno spojilo své síly se společností Astrium ve snaze zjistit, jaké možnosti nabízí vesmírné routery. V říjnu 2010 pak obě společnosti úspěšně demonstrovaly některé schopnosti IRIS, jako je například multicasting, který umožňuje přenášet informace více počítačům najednou během jednoho přenosu. Společnost Cisco dlouhodobě spolupracuje s výrobci satelitů, systémovými integrátory i koncovými uživateli, aby dokázala poskytovat síťové služby do míst na celém světě, a to i do těch, která nepokrývají tradiční pozemní sítě.

Více se o projektu IRIS dozvíte zde:
http://www.cisco.com/web/strategy/government/space-routing.html

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news