Google překladač: English Deutsch

Stoprocentní kvalita povrchové úpravy a nulová zmetkovitost je cílem každého výrobce. Tento cíl je ale prakticky nedosažitelný, tudíž nastává problém, jak opravit vadnou povrchovou úpravu. V lakovnách se navíc kromě opravy zmetků jedná i o odlakování dílů pro repasi, odlakování závěsů, háčků a případně i maskovacího materiálu. Zařízení pro odlakování bývá často kvůli svému „negativnímu vlivu“ na okolí umístěno v nepříliš viditelných místech výroby nebo se, ještě raději, provádí odlakování externě.

atotech-01

Odlakovače Master Remover

Odlakovače Master Remover firmy Atotech byly uvedeny na trh v roce 2007, vynikají všemi výhodami chemických odlakovacích lázní, ale díky svému složení vyhovují všech dnešním požadavkům na ekologicky šetrný provoz. Lázně vynikají i bezkonkurenční rychlostí odlakování a prakticky neomezenou životností lázně.

atotech-02Obr.1 .: Odlakovače Master Remover si poradí rychle a ekologicky s libovolně silnou vrstvou laku

Nejpoužívanější lázeň z řady, Master Remover 4500, je tvořena emulzí nezávadného organického rozpouštědla s alkalickou směsí hydroxidů a tenzidů. Tato emulze tak za tepla dokáže odstraňovat nejrůznější laky rychlostí 3 - 10μm (při 40 – 70°C) za minutu. Odlakování dílců s vrstvou práškového laku cca 80 - 100μm je tak záležitostí minut, maximálně půl hodiny. Ovšemže na trhu existuje řada přípravků, které pracují za studena, v nabídce je má i Atotech, ale u žádného z nich nedosáhnete tak vysoké rychlosti odlakování. Nevýhodou této lázně je omezení použitelnosti na ocel, železo, mosaz a slitiny hořčíku, nelze jí tedy použít na hliník nebo zinek. Obrovskou výhodou je také prakticky neomezená životnost lázně.

V ČR je v provozu lázeň již od roku 2007 a to bez nutnosti její výměny. Master Remover způsobí rozpad laku na drobné částečky, které lze snadno odfiltrovat, případně je lze nechat usadit na dně a odstranit při občasném čištění vany. Lázeň není citlivá na vodu, naopak zakládá se částečně z vody. Koncentrát se nelikviduje a oplachové vody neobsahují nebezpečné látky a tak je lze bez problémů likvidovat na ČOV. Master Remover představuje z hledisky bezpečnosti práce a ochrany zdraví ideální alternativu k běžně používaným technologiím jakými je pyrolýza nebo tryskání.

Na dílcích nezůstávají po odlakování žádné zbytky laku, takže je lze obvykle zavěsit na začátek lakovací linky a provést novou povrchovou úpravu. Díly máte také vždy pod kontrolou a lze tak předejít jejich poškození při přepravě a manipulace v externí odlakovně.

Ve spolupráci s externími dodavateli zařízení dodává Atotech lázeň s kompletním odlakovacím pracovištěm a to mnohdy za cenu, která se Vám díky dlouhé životnosti lázně vrátí nejpozději do roka. Master Remover se vyplatí každému, kdo za externí odlakování utratí více než cca 250.000 Kč ročně, případně tomu, kdo ocení okamžité odlakování bez nutnosti převozu dílců k odlaku.

atotech-03Obr. 2. : Pracoviště pro odlakovací lázeň Master Remover 4500

Ing. Roman Konvalinka

Kalendář akcí

<<  Listopad 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..