11 Červenec 2007
Skupina ČEZ plánuje zapojení do plánované výstavby demonstračních nízkoemisních jednotek v rámci EU. V současnosti jsou zvažovány dvě lokality – severní Čechy (kde se plánuje výstavba nových moderních hnědouhelných bloků) a jihomoravský Hodonín. Obě možnosti mají pravděpodobně potenciál pro aplikaci kompletní technologie CCS (Carbon Capture and Storage).
Plánem ČEZ je zapojit se do projektu výstavby demonstračních nízkoemisních jednotek (Zero Emission Power Plants) v rámci Evropské unie, Celkem se počítá s výstavbou 10 – 12 jednotek, ČEZ se chce zapojit formou výstavby alespoň jedné z nich na území ČR. Jejich uvedení do provozu je plánováno v období let 2012 – 2015. Tyto jednotky by měly sloužit především pro ověření praktického fungování nejnovějších nízkoemisních technologií a s jejich nasazením jsou spojeny značné náklady. Širší komerční aplikace těchto technologií je očekávána po roce 2020.
„Naším nejbližším cílem je obnova stávajících a výstavba nových zdrojů, spojená především se zvyšováním jejich účinnosti. Střednědobým cílem je mít v rámci ČEZ alespoň jednu demonstrační jednotku technologie CCS při existující elektrárně či u zcela nového zdroje,“ řekl Jiří Feist, ředitel Úseku rozvoje ČEZ. „Zvažujeme i možnosti zapojení do dalších potenciálních projektů demonstračních jednotek v zahraničí v rámci mezinárodní či bilaterální spolupráce,“ dodal.
Varianta CCS v severních Čechách
· Potenciální výhodou je velký instalovaný výkon (přibližně 660 MW) a vysoká čistá účinnost elektrárny (přes 42 %, bez oddělování a ukládání CO
2).
· Úvodní data naznačují možnost ukládání CO
2 do geologických struktur v regionu (hluboké sedimentární zvodně).
· Projekt by navazoval na tradici výroby energie v regionu a přinesl by do regionu projekt evropského významu.
· Možné nevýhody vyplývají z případných prostorových omezení, umístění zdroje a skutečných možností ukládání CO
2.
Varianta CCS v Hodoníně
· Existuje zde potenciál pro ověření oddělení CO
2 ze spalin z fluidních kotlů. V elektrárně se navíc mimo lignitu spaluje biomasa (jen za rok 2006 se zde z biomasy vyrobilo přes 18 000 MWh).
· V blízkém okolí se vyskytují vytěžené uhlovodíkové struktury, které představují potenciálně vhodné prostředí pro uložení CO
2.
· Možné nevýhody spočívají v menším instalovaném výkonu elektrárny (105 MW) a ve spalování méně kvalitního paliva a pokračování těžby lignitu (místní lignit).
ČEZ je zapojen do mezinárodních výzkumných projektů v oblasti nízkoemisních technologií už nyní. Je například účastníkem projektu GeoCapacity primárně financovaným Evropskou komisí, jehož cílem je hledání podzemních kapacit pro ukládání CO
2 ve střední a východní Evropě. Dále se ČEZ účastní práce v různých pracovních skupinách v rámci celoevropské technologické platformy pro nízkoemisní zdroje.
ČEZ přikládá snižování vlivu na životní prostředí vysokou důležitost. Veškeré aktivity v této oblasti, včetně projektů snižování emisí CO
2, proto koncepčně zastřešuje speciální Oddělení enviromentální agendy ČEZ.
www.cez.cz