Google překladač: English Deutsch

Energetická společnost ČEZ chce příští rok rozhodnout o výstavbě jedné nové elektrárny. Jasno by mělo být rovněž v otázce kompletní obnovy jednoho zdroje v lokalitě, kde zásoby uhlí nedostačují pro výstavbu nového. Řekl to generální ředitel firmy Martin Roman s tím, že do obnovy elektráren ČEZ investuje podle svých odhadů postupně více než sto miliard korun. Pro rozhodování o takovém objemu prostředků je pro podnik nezbytné, aby měl z dlouhodobého hlediska určitou míru jistoty u dodávek nejdůležitějšího vstupu, tedy uhlí, uvedl Roman. Firma odebírá uhlí především od Mostecké uhelné společnosti a Severočeských dolů. SD ovládá většinově stát, ČEZ v nich drží zhruba třetinový podíl. Do března mají ministerstva průmyslu a obchodu a financí rozhodnout, jak dále naloží se státním podílem v SD. První pokus o privatizaci vláda letos v březnu zrušila.
Firma bude v roce 2005 nadále sledovat příležitosti k zahraničním investicím. V akviziční politice se chce ČEZ seznámit s každou investiční příležitostí v oboru ve střední a východní Evropě. "Předběžně je signalizováno zahájení privatizace elektrárny a uhelného dolu v Černé hoře, privatizace celého řetězce v Makedonii, privatizace rumunských elektráren. Uvidíme, zda nepostoupí privatizační proces v Polsku," řekl ředitel. Firma letos koupila trojici distributorů v Bulharsku za téměř devět miliard korun. Ve vítězném výběrovém řízení na rumunské distributory ČEZ podle některých informací nabídl 150 milionů eur, tedy zhruba 4,6 miliardy korun. ČEZ naopak nezvítězil v soutěži o Slovenské elektrárny. "Druhé místo na Slovensku nepovažujeme za neúspěch. Určitě ani v budoucnu neupějeme ve všech privatizacích, kterých se zúčastníme. Vždy však budeme nabízet férovou cenu, která zabezpečí návratnost pro naše akcionáře," dodal Roman.
Firma bude v příštím roce nadále pokračovat v restrukturalizaci celé skupiny ČEZ v rámci projektu Vize 2008. Nejnákladnější a nejsložitější bude podle Romana oddělení prodeje od distribuce. V portfoliu skupiny zůstane jistě 18 firem, o založení dalších 11 firma již rozhodla. "U 36 firem budeme ještě provádět další důkladnější analýzy jejich dalšího směřování, zhruba 35 firem bude postupně vyčleněno z portfolia - časová hlediska však nejde v tuto chvíli stanovit," uvedl.
Naopak zbavovat se firma nechce svého většinového podílu v Severočeské energetice, který by měla na základě loňského rozhodnutí antimonopolního úřadu prodat. Úřad loni povolil spojení ČEZ s distribučními firmami, zároveň však podniku uložil povinnost některé podíly prodat. V případě SČE chce ČEZ rozhodnutí úřadu zvrátit a v listopadu podal žádost o změnu verdiktu. ČEZ v prvních devíti měsících roku hospodařil se ziskem téměř deseti miliard korun. Vliv na něj měl prodej podílů ve společnostech Pražská energetika a ČEPS. Provozní zisk firmě, která ke konci září zaměstnávala 6615 lidí, meziročně stoupl o téměř třetinu na 8,36 miliardy. Za celou skupinu by ČEZ měl vykázat za rok 2004 zisk 11,8 miliardy korun. (ČTK)

Kalendář akcí

<<  Červenec 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news