Energetická společnost ČEZ chce příští rok rozhodnout o výstavbě jedné nové elektrárny. Jasno by mělo být rovněž v otázce kompletní obnovy jednoho zdroje v lokalitě, kde zásoby uhlí nedostačují pro výstavbu nového. Řekl to generální ředitel firmy Martin Roman s tím, že do obnovy elektráren ČEZ investuje podle svých odhadů postupně více než sto miliard korun.
Pro rozhodování o takovém objemu prostředků je pro podnik nezbytné, aby měl z dlouhodobého hlediska určitou míru jistoty u dodávek nejdůležitějšího vstupu, tedy uhlí, uvedl Roman. Firma odebírá uhlí především od Mostecké uhelné společnosti a Severočeských dolů. SD ovládá většinově stát, ČEZ v nich drží zhruba třetinový podíl. Do března mají ministerstva průmyslu a obchodu a financí rozhodnout, jak dále naloží se státním podílem v SD. První pokus o privatizaci vláda letos v březnu zrušila.
Firma bude v roce 2005 nadále sledovat příležitosti k zahraničním investicím. V akviziční politice se chce ČEZ seznámit s každou investiční příležitostí v oboru ve střední a východní Evropě. "Předběžně je signalizováno zahájení privatizace elektrárny a uhelného dolu v Černé hoře, privatizace celého řetězce v Makedonii, privatizace rumunských elektráren. Uvidíme, zda nepostoupí privatizační proces v Polsku," řekl ředitel.
Firma letos koupila trojici distributorů v Bulharsku za téměř devět miliard korun. Ve vítězném výběrovém řízení na rumunské distributory ČEZ podle některých informací nabídl 150 milionů eur, tedy zhruba 4,6 miliardy korun. ČEZ naopak nezvítězil v soutěži o Slovenské elektrárny. "Druhé místo na Slovensku nepovažujeme za neúspěch. Určitě ani v budoucnu neupějeme ve všech privatizacích, kterých se zúčastníme. Vždy však budeme nabízet férovou cenu, která zabezpečí návratnost pro naše akcionáře," dodal Roman.
Firma bude v příštím roce nadále pokračovat v restrukturalizaci celé skupiny ČEZ v rámci projektu Vize 2008. Nejnákladnější a nejsložitější bude podle Romana oddělení prodeje od distribuce. V portfoliu skupiny zůstane jistě 18 firem, o založení dalších 11 firma již rozhodla. "U 36 firem budeme ještě provádět další důkladnější analýzy jejich dalšího směřování, zhruba 35 firem bude postupně vyčleněno z portfolia - časová hlediska však nejde v tuto chvíli stanovit," uvedl.
Naopak zbavovat se firma nechce svého většinového podílu v Severočeské energetice, který by měla na základě loňského rozhodnutí antimonopolního úřadu prodat. Úřad loni povolil spojení ČEZ s distribučními firmami, zároveň však podniku uložil povinnost některé podíly prodat. V případě SČE chce ČEZ rozhodnutí úřadu zvrátit a v listopadu podal žádost o změnu verdiktu.
ČEZ v prvních devíti měsících roku hospodařil se ziskem téměř deseti miliard korun. Vliv na něj měl prodej podílů ve společnostech Pražská energetika a ČEPS. Provozní zisk firmě, která ke konci září zaměstnávala 6615 lidí, meziročně stoupl o téměř třetinu na 8,36 miliardy. Za celou skupinu by ČEZ měl vykázat za rok 2004 zisk 11,8 miliardy korun. (ČTK)
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.