Google překladač: English Deutsch

Unikátní český radar Věra může fungovat v rámci sil rychlé reakce NATO, a to kdekoliv na světě, pokud je nutno. Oznámil v úterý podplukovník Petr Milčický z 53. Centra pasivních systému a elektronického boje v Opavě. Jednotka je připravena na rozmístění radiolokátorů do vzdálenosti 5 000 mil námořních v okruhu České republiky, a to během 20 dnů, řekl Milčický. Specializovaná jednotka je vybavena mobilní verzí sledovacího systému Věra. Než byl připraven pro Síly rychlé reakce, vojsko muselo projít těžkým cvičením, které začalo před třemi roky, dodal. "Častá účast výcviku v pozemních, leteckých a námořních silách NATO byla součástí přípravy na začlenění do Atlantických síl," řekl Milčický.

vera.jpg

Poslední výcvik se konal minulý listopad na letecké základně v Andravidě v Řecku. Zdatnost českých vojáků zaznamenala i mezinárodní skupina komisařů, dodal podplukovník.
Síly rychlé reakce NATO (NRF) je specialní multinárodní jednotka, která byla založena v rámci NATO summitu, který se konal v Praze v listopadu 2002.
Jednu z testovacích verzí Věry koupily Spojené Státy, systém si také pořídilo Estonsko. Čína chtěla koupit šest souprav v hodnotě 1,5 miliard korun, avšak po naléhání ze strany Spojených Států amerických nepovolila tuto dohodu česká vláda.
Radiolokátor, který dokáže odhalit i tzv. americká neviditelní letadla, je vyroben firmou Era v Pardubicích. Systém nevysílá, ale přijímá a zpracovává signály, dokáže odhalit přítomnost cizího radaru a zjistit jeho typ, aniž by se sám odhaloval.
Radar Věra je schopný monitorovat až 200 letadel najednou a přesně určit vzálenost a výšku cílu.
www.czech.cz