Google překladač: English Deutsch

Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) podala u Evropské komise stížnost proti České republice, která prý neplní svou povinnost vytvářet podmínky pro větší využívání obnovitelných zdrojů energie. Informovala o tom dnes ČSVE. Usiluje hlavně o jednodušší a kratší povolování výstavby větrníků.

Stížnost poukazuje na to, že v ČR jsou pravidla na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů neprůhledná a diskriminační. Společnost upozorňuje na "nepřehlednou změť koncepcí a metodik" na celostátní i krajské úrovni. Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů je však zároveň regulována směrnicí Evropského parlamentu a Rady.

"Prostřednictvím podané stížnosti bychom rádi dosáhli toho, aby povolovací řízení předcházející výstavbě větrných elektráren byla skutečně zjednodušena, zkrácena a podmínky výstavby byly skutečně transparentní a nediskriminační," řekl dnes předseda ČSVE Michal Janeček.

Společnost udělila před několika dny Evropské komisi souhlas s poskytnutím textu její stížnosti českým úřadům, předpokládá tedy, že komise bude v nejbližší době kontaktovat příslušné české orgány.

V případě, že EK dospěje k závěru, že bylo evropské právo skutečně porušeno, bude žádat vysvětlení a sjednání nápravy. Pokud na tyto výzvy nebude ČR reagovat, může komise zahájit řízení před Evropským soudním dvorem, sdělila dnes ČSVE.

Podle informací ČSVE narostl v České republice za poslední rok výkon instalovaný ve větrných elektrárnách ze 150 na 192 megawattů. V současnosti je v provozu asi 120 strojů. Janeček dnes ČTK sdělil, že kdyby se zjednodušilo a zkrátilo povolovací řízení, mohl by být v roce 2012 instalovaný výkon ve čtyřech stovkách strojů asi 1000 megawattů. Větrné elektrárny vyrobily v ČR za uplynulý rok zhruba 300 gigawatthodin elektřiny.

Kalendář akcí

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..