Google překladač: English Deutsch

V pondělí večer byly přerušeny dodávky ropy ropovodem Družba z Ruska. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana se přerušení České republiky nedotkne. Ruská strana odstavila čerpací stanice, které pumpují ropu do systému ropovodu Družba kvůli sporům mezi Ruskem a Běloruskem ohledně vývozních cel a tranzitních poplatků. V pondělí večer byly uzavřeny hraniční armatury na ukrajinsko-slovenské hranici, čímž byla přerušena dodávka ropy. Ropovodem Družba však ze Slovenska do České republiky nadále proudí ropa, která je uložena v zásobnících na Slovensku. Jedná se o zásobu ve výši 52 až 55 tisíc tun, která postačuje k pokrytí 4 dnů spotřeby surové ropy. Další zásoby mají tuzemské rafinerie a Správa státních hmotných rezerv.

profile_image.jpg

"Česká republika je na tuto situaci připravena a umí ji vyřešit," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.
Ministr se v úterý setkal se zástupci společností ČEPRO, a.s., MERO ČR, a.s., Správa státních hmotných rezerv, Česká rafinérská, a.s., Paramo, a.s. a Unipetrol rafinérie, a.s. Zástupci všech společností se shodli na tom, že Česká republika má v současné době dostatečné zásoby surové ropy a ropných produktů.
"K dispozici jsou zásoby surové ropy, které pokryjí domácí spotřebu na 122,5 dne. Většina těchto zásob je uložena na území České republiky. Část těchto rezerv se nachází v zahraničí a jejich čerpání nic nebrání," uvedl ministr Martin Říman.

"Pokud by došlo k dlouhodobějšímu výpadku dodávek z Ruska, bylo by možné využít kapacitu ropovodu Ingolstadt. Tímto ropovodem je možné přivést dostatek surové ropy a uspokojit tak veškeré domácí ropné potřeby," řekl dále Říman.

Ministr Říman se se zástupci uvedených společností dohodl, že pokud nebudou do nedělního večera obnoveny dodávky ropy z Ruska, sejdou se znovu v pondělí 15. ledna.
www.czech.cz