16 Březen 2006
V oblasti průmyslových komunikačních systémů bylo v různých geografických oblastech a pro různé obory průmyslu vyvinuto mnoho řešení a standardů. Díky tomu jsou dnes běžně používané různé provozní sběrnice pro komunikaci mezi polní instrumentací a řídicí technikou ve strojích a výrobních zařízeních téměř po celém světě.
Provozní sběrnice přinášejí zkrácení intervalu od počátku návrhu systému, přes jeho montáž až po dosažení plánovaného objemu produkce. Toto období je důležité pro zkrácení návratnosti vynaložených investic. Sběrnicové systémy přinášejí podstatné výhody i v době provozu. Patří mezi ně rozsáhlé možnosti diagnostiky a následná zkrácená doba prostojů, zmenšování objemů servisních činností a tím snižování nákladů na údržbu.
Paralelně s provozními sběrnicemi docházelo i k rozvoji komunikačních prostředků pro datovou výměnu na úrovni kancelářských aplikací. V posledních 20 letech došlo k masovému rozšíření sítě.. Ethernet jako nástroje pro komunikaci mezi systémy a subsystémy v automatizaci. Snaha o jeho použití i na nejnižší úrovni, tj. na úrovni snímačů a akční techniky je tedy logickým krokem.
Jak již bylo řečeno, Ethernet byl však sám o sobě navržen jako komunikační standard pro datovou výměnu na úrovni kancelářských aplikací. Požadavky na průmyslovou komunikaci jsou ale daleko vyšší, např. schopnost práce v reálném čase, determinismus, minimální kolísání, integrace distribuované přístrojové techniky, rychlé instalační metody atd. Právě těmto požadavkům vyhovuje nový na výrobci nezávislý komunikační standard PROFINET definovaný mezinárodní organizací PROFIBUS International.
Do sítě PROFINET je možné bez problémů začlenit distribuovanou přístrojovou techniku různých výrobců. Projektování a tvorba distribuovaných automatizačních struktur jsou tedy efektivní a nezávislé na konkrétním dodavateli.
Společnost TURCK, dodavatel rozsáhlého množství komponent a systémů průmyslové automatizace, nabízí také systém vzdálených I/O BL67. Jedná se o modulární sběrnicový systém se stupněm krytí IP67. Tento systém plně podporuje konektivitu v sítích PROFINET a to díky komunikační gateway BL67-GW-EN-PN, která je schopna komunikovat na rychlosti sítě 10/100 MBit/s s automatickou detekcí. Adresování je uskutečněno pomocí PROFINET IO hardwarové konfigurace, otočného přepínače, BootP, DHCP nebo doplňkového softwaru I/O ASSISTANT. Součástí je i integrovaný web server poskytující stavové či diagnostické informace a to až na kanálovou úroveň. Tento, zdarma poskytovaný, software I/O ASSISTANT dále slouží pro usnadnění návrhu, konfiguraci a projekci systému, parametrizaci jeho modulů, uvedení stanic do provozu a nastavení systému, provedení kontroly zapojení i bez instalace PLC.
Jedná se tedy o systém který lze díky PROFINET konektivitě.. jednoduše integrovat do distribuovaných automatizačních struktur a to bez nutnosti vynakládání finančních zdrojů na speciální software. Minimalizace nákladů je podpořena i možností montáže systému přímo na stroj či zařízení bez potřeby dalších ochran.
Zákazník tak může přímo v bezprostřední blízkosti polní instrumentace využít následujících výhod:
· jednoduché začlenění do automatizačních struktur – připojení pomocí PROFINET komunikační jednotky
· urychlení uvedení do provozu – zdarma dodávaný doplňkový software I/O Assistant
· robustnost systému – krytí IP67
· jednoduché rozšíření – jedna stanice může obsahovat až 32 I/O modulů bez nutnosti použít základní nosnou desku
· široká nabídka I/O modulů - digitální i analogové signály, měření teplot, komunikační rozhraní, pulzně šířková modulace, čítače, motorové spouštěče
· diagnostika – informace o funkci stanice, jednotlivé I/O moduly až po samostatné I/O kanály
Další informace a materiály Vám rádi poskytnou pracovníci společnosti v rámci své bezplatné podpory, společně s návrhem řešení pro Vaši aplikaci.
www.turck.cz