Google překladač: English Deutsch
T+T 3/2009

Bezpečnost elektrických pohonů je dnes realizována pomocí spolehlivých komponent, které v případě závady přivedou pohon do stavu s bezpečným napětím a spolehlivě hlídají pohyb připojených motorů. Trendem v současnosti je, že se tyto přídavné bezpečnostní komponenty integrují do řídicího systému pohonu.

Stav techniky dnes umožňuje snížení nároků na místo v rozvaděči, úsporu nákladů na instalaci a zapojování a odstranění externích přídavných elektromechanických komponent, jako např. stykačů. Nejsou nadále také potřebné komponenty ke hlídání klidového stavu pohonu nebo otáček.
Měniče kmitočtu a servoregulátory s integrovanými bezpečnostními funkcemi podle EN 61800-5-2 jsou již dnes k dispozici a přispívají k podstatně jednodušším řešením i složitých bezpečnostních požadavků. Tato norma a doporučení IEC dělí bezpečnostní funkce na zastavovací, resp. stop-funkce a na ostatní bezpečnostní funkce pohybové a brzdné, kterými dnes disponují pohony předních dodavatelů a jejichž přehled je uveden níže.

Úkolem zastavovacích funkcí je spolehlivě zabránit nečekanému pohybu pohonu nebo rozběhu a bezpečně odpojit osy nacházející se v pohybu v případě nebezpečí. Jedná se o tyto funkce:
- spolehlivé odpojení točivého momentu (STO)
- bezpečné zastavení Stop 1 (SS 1)
- bezpečné zastavení Stop 2 (SS 2)
- spolehlivé zastavení provozu (SOS) jako součást funkce bezpečného zastavení
- bezpečně omezená rychlost (SRS)
- rozsah bezpečné rychlosti (SSR)
- bezpečný, resp. správný směr pohybu (SDI)
- spolehlivé spuštění brždění (SBC)
- spolehlivý test brždění (SBT)

Pokud jde o bezpečnost pracovních os, je nezbytné zabránit jejich nečekanému rozběhu a spolehlivě odpojit osy v případě nebezpečí nebo poruchy stroje. U moderních strojů a zařízení se dnes nevystačí pouze s funkcí zapnuto-vypnuto, nýbrž se mohou také vyskytnout jiná potenciální rizika v provozu os. Proto zastavovací funkce jsou zahrnuty do pohybových funkcí.
U měničů frekvence a servoregulátorů bezpečnostní funkce pro jednu nebo více os zabraňují nekontrolovanému pohybu a zaručují bezpečnost personálu při obsluze, výměně nástrojů, změně formátů nebo při údržbě. Bezpečný pohyb tím otvírá nové možnosti spolupráce člověka se strojem. Stroje nebo zařízení se dají např. bezpečně seřizovat při přiměřeně redukované rychlosti, což znamená kratší časy při výměně nástrojů a vyšší produktivitu. V současnosti v Evropě každý významný dodavatel technicky vyzrálých pohonů nabízí vhodný rozsah bezpečnostních funkcí jako standardní výbavu. To platí zejména o firmách s tradicí v dodávkách náročných regulovaných elektropohonů (Siemens, ABB, Bosch Rexroth, Lenze, Sick, Pilz, Danfoss, Nord, Beckhoff, SEW Eurodrive, atd.)

G. Holub

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news