Google překladač: English Deutsch

Ačkoliv jsou lidské ledviny relativně malé, jde o nesmírně výkonný a důležitý párový orgán. I při omezení jeho výkonu na polovinu, dokáže vcelku bez problémů zbavovat tělo odpadních produktů metabolismu. Stále více lidí je však postiženo úplným selháním ledvin, tedy stavem, kdy je činnost tohoto orgánu kriticky omezena a v těle se začnou hromadit odpadní látky a zadržovaná voda. Příčin selhání je celá řada, ve většině případů jsou však spojeny s civilizačními chorobami, jako je vysoký krevní tlak či cukrovka.
Pro lidi postižené selháním ledvin je často jediným řešením dialýza krve. Ta může být realizována dvěma způsoby. Buď pacient dochází do nemocnice, nebo dialyzačního centra, kde je mu pomocí dialyzačního přístroje čištěna krev. Tento proces může trvat až pět hodin a je nutné ho podstupovat i čtyřikrát týdně. Druhou možností filtrace krve je peritoneální dialýza.

obr. Smysl systému spočívá v každodenním monitorování životních funkcí, které pacienti provádějí sami v domácím prostředí. Výsledky se automaticky odesílají ošetřujícímu lékaři, který je v případě nestandardních hodnot automaticky upozorněn na možné riziko.

Bezpen_domc_dialza_01

Při peritoneální dialýze je krev čištěna přes pobřišnici (peritoneum), což je membrána obalující orgány v břišní dutině. Do břicha pacienta se pomocí katetru napustí dialyzační roztok, do něhož začnou díky difúzi skrz pobřišnici pronikat odpadní látky z krve. Po několika hodinách, kdy je roztok již znečištěný, se vypustí a do břicha je napuštěn nový. Na rozdíl od dialýzy pomocí přístroje v nemocnici tedy peritoneální dialýza nijak nezasahuje do krevního oběhu pacienta a může být prováděna i v domácím prostředí. Přesto se stále jedná o nefyziologický proces a pacienti mohou trpět velkými výkyvy tělesné hmotnosti a krevního tlaku. Zejména u starších pacientů je v takových případech nutné domácí dialýzu přerušit a přemístit je do nemocnice. Právě na řešení tohoto problému se zaměřili vývojáři společnosti Siemens, kteří v současné době pracují na systému umožňujícím snazší monitorování pacientů podstupujících domácí peritoneální dialýzu.
Systém pracuje na principu telemedicíny - tedy komunikace mezi pacientem a lékařem na dálku - a je součástí komplexního programu SmartSenior. Základem systému je aplikace pro chytré mobilní telefony. Tato aplikace pacientovi včas připomene, že si má změřit například krevní tlak, srdeční frekvenci, okysličení krve či EKG. Zároveň ukáže, jak jednotlivá měření správně provést, to vše v soukromí a pohodlí domova. Získaná data jsou následně odeslána přes speciální komunikační síť lékaři, případně do dialyzačního centra. Ošetřující lékař má díky tomu pravidelný přístup k aktuálním informacím o zdravotním stavu pacientů, což pro ně znamená v každém případě přínos. Vyskytnou-li se komplikace, lze je pomocí nového systému odhalit dříve, než bylo dosud možné. Je-li dialýza bez problémů a pacientův stav je stabilní, je ušetřen častých rutinních návštěv u lékaře.
Systém je zatím ve vývojové fázi, v nejbližší době by mělo začít jeho testování s vybranými pacienty.

obr.  Na rozdíl od umělé ledviny (na obrázku) nezasahuje peritoneální dialýza do pacientova krevního oběhu. Její nevýhodou je na druhou stranu trvalé zavedení katetru do těla pacienta, což zvyšuje riziko vzniku či zhoršení cukrovky, případně dalších komplikací. Pravidelné monitorování je tedy velmi důležité.Bezpen_domc_dialza_02

Ve výzkumných laboratořích společnosti Siemens celosvětově pracuje 30 100 zaměstnanců, kteří pracují na nových řešeních pro oblast energetiky, průmyslu a zdravotnictví. Celkové investice v této oblasti dosáhly v obchodním roce 2010/2011 3,9 miliardy Eur. Výsledkem je 8 600 nových vynálezů (tedy téměř 40 každý pracovní den), což představuje meziroční nárůst o 10 %. Počet aktivních patentů činí více než 50 000 a v loňském roce poprvé se Siemens v Evropě stal patentovou jedničkou. V průběhu aktuálního obchodního roku má vedení koncernu navíc v plánu investovat do výzkumu a vývoje o další půl miliardu Eur navíc. Více informací o výzkumu a vývoji naleznete zde.
Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v Česku. Již 121 let je Siemens nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou moderních a inovativních technologií. Vytváří bezmála 10,5 tisíce pracovních míst, což jej řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Své technologie, produkty a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních technologií. Skupina podniků Siemens v České republice vykázala v obchodním roce 2010/2011 (říjen-září) obrat 32 miliard Kč. S objemem exportu, který dosáhl 19,5 miliard Kč, se Siemens v České republice řadí mezi největší exportéry.
Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního elektrotechnického koncernu Siemens AG, který je přes 160 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu, spolehlivost a mezinárodní působení v oblasti průmyslu, energetiky, zdravotnictví a infrastrukturních řešení pro města a jejich okolí. Siemens AG je největším poskytovatelem technologií šetrných k životnímu prostředí, které generují 40 % jeho celkového obratu. Ve finančním roce 2010/2011 dosáhl Siemens obratu 73,5 miliard EUR s čistým ziskem 7 miliard EUR a zaměstnával zhruba 360 tisíc zaměstnanců po celém světě.
www.siemens.cz
www.siemens.com

 

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news