Google překladač: English Deutsch

Jeden z největších výrobních závodů ve střední Evropě - automobilka konsorcia Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) ve středočeském Kolíně - slavnostně zahájila výrobu. Investice do tohoto závodu v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry dosahuje včetně nákladů na vývoj nového vozu téměř 40 miliard korun, do konce roku by zde mělo pracovat celkem 3000 zaměstnanců. Slavnostního aktu se zúčastnil předseda vlády ČR Jiří Paroubek, vicepremiér Martin Jahn, president PSA Peugeot Citroën Jean-Martin Folz a president Toyoty Fujio Cho.

tcpa2.jpg

"Přítomnost automobilky konsorcia TPCA má zásadní ekonomický význam nejen pro Kolín a jeho obyvatele, ale i pro celou Českou republiku. I podle konzervativních odhadů nezávislých analytiků by měl export továrny TPCA za plného provozu vytvářet pozitivní saldo platební bilance okolo 40 miliard Kč, letos by to mohlo být zhruba 20 miliard korun," upozorňuje Radomil Novák, generální ředitel agentury CzechInvest, a dodává: "V konečném důsledku by se tak díky produkci a exportu TPCA měl zrychlit i růst HDP České republiky."

"Rozjezd TPCA bude jedním z důvodů, proč letos překročí růst HDP ČR čtyřprocentní hranici," říká Martin Jahn, vicepremiér pro ekonomiku. "Značný význam pro naši ekonomiku ale mají i další aspekty této investice, například dovoz moderních technologií nebo přesun jedinečného výrobního know-how, které od Toyoty kopíruje celý svět. S cílem zajistit špičkové odborníky na klíčové pozice ve firmě už TPCA navázala kontakt s ČVUT Praha a hodlá spolupracovat i s dalšími vysokými školami technického zaměření."

TPCA už dnes zaměstnává okolo 2 500 lidí a další nábory pokračují. Přínosy automobilky pro region jsou ale i nepřímé. V Kolíně byla například dlouhodobě velmi špatná dopravní situace. Díky investici TPCA už ale byl v územním plánu Kolína schválen obchvat, který městu a jeho obyvatelům významně ulehčí. Napojení na dálnici D11 dvěma novými dálničními přivaděči navíc významně pomůže rozvoji i obchodu města.

Výroba malých moderních vozů pod značkami Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1 byla v Kolíně zahájena 28. února tohoto roku.

Kalendář akcí

<<  Duben 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  9121314
1516172021
2225262728
2930     
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news