Google překladač: English Deutsch
T+T 9/2009

ANCA, světový konstruktér a výrobce kompletních CNC brousících systémů, představila v dubnu 2009 v Evropě nový stroj s označením MX7, který podtrhuje zaměření na inovační řešení vysoké hospodárnosti s výhledem na budoucí potřeby svých zákazníků. Bruska navazuje na své úspěšné předchůdce – typ TX7 svojí výkonností a stabilitou a RX7 svojí univerzálností. Vysokou kapacitou výroby, pružností a úsporou časů při seřízení je určena pro oblast výroby nástrojů s požadavky na univerzálnost, hospodárnost a flexibilitu při výrobě.

MX7 se svým vybavením a automatizací řadí do oblasti strojů, které vyžadují minimální zásahy obsluhy do výrobního procesu. Automatická výměna brousících kotoučů, které jsou umístěny v pracovním prostoru stroje v automatickém výměníku, snižuje výrobní časy, přeseřízení a podstatně zvyšuje komfort obsluhy. Výměník brousících kotoučů má 6 pozic, ve kterých mohou být umístěny jednotlivé sady po max. 4 kotoučích s upínáním HSK 50F. Výměna jedné sady trvá pouze 10 sekund. Současně s výměnou sady kotoučů se samozřejmě vyměňuje také sada chladící trysek, které jsou již předem nastaveny na danou operaci, a brousící kotouč. Pracovní vřeteník s možností až 3 000 otáček/min nabízí i možnost broušení na kulato a také orovnávání brousících kotoučů. Lineární pravítka na všech osách redukují efekt termální expanze a podstatně zvyšují přesnost.
Novinkou pro stabilní výkon vřetene v celém rozsahu otáček (až 10 000 min-1) je použití trvalého magnetu v pohonném systému vřetene. Vysoký permanentní výkon vřetene až 20 kW i při nízkých otáčkách je vhodný zejména pro broušení nástrojů ze slinutého karbidu.

www.albaprecision.cz