Google překladač: English Deutsch
PRVNÍ 24VÁLCOVÝ MOTOR NA SVĚTĚ

GE Energy představila další světový unikát: motor Jenbacher J624 GS o výkonu 4MW je první 24válcovou jednotkou na světě. Motor, který právě úspěšně absolvoval testy v rakouském Jenbachu, představuje skutečně obrovský skok v technologii plynových motorů – jeho konstruktérům se podařilo efektivně zužitkovat zkušenosti GE v oblasti vysokorychlostních plynových motorů pro lokální energetické aplikace.

Engine_CutOut_J624GS.jpg

Nový motor se vyznačuje stejnou palivovou flexibilitou (včetně možností být poháněn plynem z dolů nebo vrtů, stejně jako alternativními palivy, jako je bioplyn, plyn z odpadu nebo zplyněný průmyslový odpad) a vysokou spolehlivostí, které jsou charakteristické pro celé portfolio plynových motorů Jenbacher.
V počáteční fázi bude nový plynový motor poháněn přírodním plynem a prvními zákazníky budou provozovatelé skleníku v Nizozemsku. Energie a teplo vytvářené systémy motorů Jenbacher se v těchto sklenících používá nejrůznějšími způsoby. Elektrickou energii lze použít pro umělé osvětlení a/nebo dodávat do rozvodné sítě, teplo zajistí vytápění skleníků a výfukové plyny lze použít jako hnojivo pro rostliny.
V další fázi bude motor využíván v důlních aplikacích. Metan, který se uvolňuje při těžbě uhlí, je obecně pokládán za velký zdroj plynů se skleníkovým efektem a motory Jenbacher, které tento plyn dokáží spotřebovat, tak mohou nabídnout vysoký potenciál při snižování emisí oxidu uhličitého.
Rostoucí poptávka po výkonnějších motorech
Společnost GE již teď patří k předním světovým dodavatelům motorů s výkony mezi 0,25 až 3 megawatty. Zavedením zcela nového motoru Jenbacher typ 6 o výkonu 4MW tak GEc reaguje na zvýšenou poptávku zákazníků po výkonnějších motorech, které by se daly využít v různých aplikacích.
„Jsme velice rádi, že můžeme produkční řadu motorů Jenbacher rozšířit o zcela nový 24- válec,“ prohlásil Steve Bolze, prezident pro výrobu energie GE Energy. „GE Energy usiluje o to nabídnout svým zákazníkům co nejširší spektrum technologických řešeních, potřebných k uspokojení vzrůstající poptávky po elektřině po celém světě. Naše plynové motory Jenbacher se vyznačují vysokou aplikační flexibilitou a naprosto špičkovou technologií, které umožní zákazníkům tuto poptávku uspokojit.“
„Jsme velice rádi, že můžeme do rodiny vysoce spolehlivých plynových motorů Jenbacher typ 6 přivítat tento nový přírůstek J624 GS,“ prohlásil manažer oddělení plynových motorů Jenbacher ve společnosti GE Energy Prady Iyyanki. „Nový motor J624 byl navržen proto, aby nám pomohl uspokojit vzrůstající požadavky našich klientů v oblasti výroby elektrické energie. Motor je postaven na osvědčené technologické platformě Jenbacher“.
Dála Iyyanki dodal: „Pro ilustraci kapacity tohoto nového modelu, který má elektrický výkon 4MW: jediný J624 GS by dokázal uspokojit energetické potřeby zhruba 9 000 evropských domácností. Při použití jako přídavný zdroj dokáže vyprodukovat 3,6 MW tepla, díky čemuž lze dosáhnout celkové efektivnosti zařízení až do výše 90%. Při takovém provozu spotřebuje motor zhruba 870 metrů kubických přírodního plynu za hodinu.”
Dnes, kdy stále více průmyslových klientů z celého světa hledá řešení, jak si zajistit nepřetržité dodávky elektřiny přímo na místě a zároveň se vypořádat se vzrůstajícími energetickými nároky, se integrovaný a standardizovaný motor J624 GS ukazuje jako vysoce úsporné a efektivní řešení.
Četné výhody
Vysokorychlostní motory, jako je J624, nabízejí svým uživatelům značnou energetickou dynamikut a zároveň se vyznačují nízkými instalačními náklady, neboť jsou menší a lehčí než středně-rychlé a pomalé motory. Vedle toho se J624 GS může pochlubit specifickou spotřebou paliva, což vede k dalším úsporám.
Díky hydraulické integraci tepelných výměníků nabídne J624 GS svým zákazníkům i vysokou tepelnou efektivitu – uživatel tak může pomocí tohoto motoru poměrně snadno a přesně řešit i své potřeby regulace teploty vytápění.
Nový motor J624 GS se bude vyrábět v nedávno rozšířené továrně na plynové motory v rakouském Jenbachu. Tato továrna v posledních letech zaznamenala prudký nárůst světové poptávky po plynových agregátech určených k výrobě energie.
Technologické řešení
Nový motor J624 GS sestává z plynového motoru umístěného na základním rámu, technologie na pohlcování vibrací, díky čemuž se na další součásti zařízení přenáší podstatně méně vibrací. Dále má motor má celkem dvě turbodmychadla, výměníky tepla s náležitým potrubím a kontrolními ventily, přívod plynu, dávkovač a mixér plynu, ovládací panel a standardizované hydraulické uživatelské rozhraní.
Volker Schulte, manažer výzkumného a vývojového týmu plynových motorů Jenbacher, prohlásil: „Při konstrukci tohoto nového motoru se nám podařilo překonat několik technologických překážek. Mimo jiné jsme navrhli motor a turbodmychadla tak, že odolají velice vysokému tlaku, podařilo se nám dostat pod kontrolu vibrace oddělením chladiče a turbodmychadel, dále jsme provedli optimalizaci spalovací sekvence a zvýšili mechanickou sílu klikové hřídele. Díky nasazení všech pracovníků našeho závodu v Jenbachu, intenzivním simulacím, vyčerpávajícím studiím, včasnému vytvoření prototypů a dlouhým letům intenzivní spolupráce s našimi dodavateli se nám podařilo dosáhnout tohoto významného kroku vpřed za pouhé dva roky.”
Další vývoj plynových motorů Jenbacher typ 6
Pro nový motor J624 GS GE dále zdokonalila design předchozích modelů typu 6, které jsou vybaveny časováním ventilů Miller, optimalizovanou tvorbou a kontrolou spalovací směsi, díky čemuž se motory vyznačují vysokou energetickou účinností a i v rámci vysokorychlostních plynových motorů výjimečným výkonem. Stávající motory řady 6 – 12, 16 nebo 20-ti válce – mají výkony 1,8 až 3MW. Od roku 1989 se prodalo více než 1 600 motorů typu 6.
J624 GS je přirozeným „dalším krokem“ ve vývoji rodiny motorů Jenbacher typ 6 poté, co společnost GE úspěšně představila 20-ti válcové modely. Nejnovější motor je kompaktní, vysokorychlostní s 1 500 otáčkami za minutu a je vůbec prvním vysokorychlostním plynovým motorem, který dokáže nabídnout výkon 4 megawatty.
O plynových motorech Jenbacher vyráběných GE Energy
Továrna GE Energy na plynové motory Jenbacher v rakouském Jenbachu je předním světovým výrobcem plynových motorů, generátorů a kogenerátorů. Patentované spalovací systémy v kombinaci s vyspělými systémy řízení motorů i energetické produkce umožňují zákazníkům splňovat přísné emisní normy a nabízet vysokou úroveň efektivnosti, trvanlivost a spolehlivosti.
www.ge.com/energy

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news