Google překladač: English Deutsch

OSRAM je značka, která se stala synonymem světla a která spatřila poprvé světlo světa před sto lety. V roce 1906 byla značka OSRAM zapsána do seznamu ochranných známek Říšského patentového úřadu v Berlíně. Kdo by si před 100 lety pomyslel, že jednoho dne bude tento název ztělesňovat jednoho z největších výrobců osvětlení na světě s obratem 4,3 miliardy euro? „Kdo by si to před 100 lety pomyslel? To je slogan, který používáme v průběhu oslav stého výročí naší ochranné známky v roce 2006,“ říká Martin Goetzeler, prezident a generální ředitel firmy OSRAM.

general.jpg

86.924: To bylo registrační číslo v seznamu ochranných známek na počátku vzrušujícího příběhu z historie německého průmyslu. Značka OSRAM se „narodila“ v roce 1906 a byla zaregistrována jako Deutsche Gasglühlicht-Anstalt (známá též jako Auer-Gesellschaft). O 13 let později (1. července 1919) se stala součástí názvu firmy: OSRAM Werke GmbH Kommanditgesellschaft. V té době firmy Auer-Gesellschaft, AEG a Siemens & Halske AG propojily své aktivity ve výrobě světelných zdrojů; od roku 1978 se společnost Siemens stala jediným podílníkem. V roce 1919 se poprvé objevilo také světoznámé obrázkové logo se žárovkou. „Dnes je stylizovaná žárovka v našem logu nejen symbolem světla, ale také dobrých nápadů – a naší vášně pro inteligentní osvětlení,“ říká Martin Goetzeler. Po celém světě slavné jméno z roku 1906 bylo vytvořeno z názvů dvou materiálů, které byly v té době zapotřebí pro výrobu vláken – nejprve osmia a pak wolframu.
Mezinárodní perspektivy od samého počátku
Pouhých několik let po založení společnosti byly otevřeny kanceláře v různých evropských zemích a také v Rio de Janeiru a Šanghaji. Tato globální mentalita se od té doby nezměnila. OSRAM má nyní zastoupení po celém světě se 49 závody v 19 zemích. „Našich 38 000 zaměstnanců na všech kontinentech pracuje na lepším osvětlení pro lepší kvalitu života zákazníků ve zhruba 150 zemích.“ Aby bylo jisté, že OSRAM zůstane jednou z nejúspěšnějších značek v odvětví osvětlení i na příštích 100 let, investuje společnost každý rok přes pět procent svého obratu do výzkumu a vývoje. Jednou z hlavních oblastí, na které OSRAM zaměřuje svou pozornost, jsou optoelektronické polovodičové světelné zdroje, např. světelné emisní diody (LED).

Od žárovek k high‑tech výrobkům
„OSRAM je výrobce žárovek“ – toto tvrzení je jistě pravdivé, ale neposkytuje úplný obrázek. Klasické žárovky se dnes podílejí na celosvětovém prodeji jen asi třemi procenty. „Rozvinuli jsme se v high‑tech společnost v osvětlovacím průmyslu. Optoelektronické polovodičové světelné zdroje v současnosti představují 11 procent našeho celkového odbytu. Stále důležitější roli hraje také elektronika,“ vysvětluje Martin Goetzeler. Podle šéfa firmy OSRAM dokážou elektronické předřadníky nejen prodloužit životnost světelných zdrojů o více než 50 procent, ale zároveň až o 30 procent snižují spotřebu energie v osvětlovacích systémech. Čipy pro drobné, energeticky úsporné světelné zdroje, známé jako světelné diody (LED), se vyvíjejí a vyrábějí v Řezně, v nejvyspělejší továrně na výrobu optických čipů světa. V současné době existují LED od OSRAM, které mají dostatečný výkon, aby mohly být používány v miniprojektorech.

Inteligentní řešení osvětlení od samého počátku
Firma OSRAM pracuje na inteligentním osvětlení od svých prvopočátků. Již v roce 1925 uvedla na trh Bilux, inovační žárovku do automobilových světlometů, která nabízela tlumené i dálkové světlo z jediného světelného zdroje. OSRAM má také dlouholetou tradici v oblasti kinematografického osvětlení. Žárovka XBO pro promítací přístroje, která byla uvedena na trh v roce 1954, byla tak úspěšná, že byla v roce 1983 odměněna Oscarem®. Dodnes se používá pro různé aplikace včetně efektního osvětlení.
Se zavedením zářivky Dulux EL v roce 1985 otevřela firma OSRAM dveře energeticky úsporným světelným zdrojům pro domácnost. OSRAM byl prvním výrobcem, který integroval elektronický předřadník (EP) do patice zářivky. A inovační halogenové žárovky, jako např. OSRAM Ministar, nejmenší halogenová reflektorová žárovka na světě, poskytují světlo všude tam, kde jsou stísněné prostory.

Světlo od OSRAM rovněž pomáhá zlepšit kvalitu našeho života, často způsobem, jehož si sotva všimneme. Např. bez osvětlení, které nabízí vynikající podání barev, bychom si nedokázali v obchodě vybrat správnou barvu svetru – a byli zklamáni po návratu domů. Bez senzorů bychom měli ještě více problémů s parkováním a bez moderního bodového osvětlení by se filmový a televizní průmysl vrátil do temného dávnověku.
www.osram.cz