Google překladač: English Deutsch

Advent i období vánočních svátků vnímáme především jako období klidu a pohody, společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností však každoročně upozorňují na zvýšené riziko kybernetických útoků. Firmy i jednotlivci jsou totiž v této době často méně ostražití a mohou se snadněji stát obětí kyberpodvodů. Zajímá vás, jak reagovat na podvodné e-maily, SMS zprávy či odkazy, nebo jak si zabezpečit svá zařízení, data a osobní údaje? Pak je právě vám určeno malé „bezpečnostní desatero", které připravila Vladimíra Tesková, COO společnosti TeskaLabs, která se zabývá vývojem pokročilých nástrojů pro kybernetickou bezpečnost.

Cyber ING 33594 271967

1. Buďte ostražití vůči e-mailům a SMS zprávám. Podvodníci totiž často využívají Vánoc k tomu, aby rozesílali podvodné e-maily a SMS zprávy, které vypadají jako od důvěryhodných zdrojů, jako jsou banky, pošta nebo doručovací služby. V nich vás mohou žádat o hesla či osobní nebo platební údaje. Pokud si nejste jisti, zda jsou e-mail nebo SMS zpráva pravé, kontaktujte přímo údajného autora zprávy.
2. Neklikejte bezhlavě na všechny možné odkazy v nevyžádaných e-mailech nebo SMS zprávách, i když se může zdát, že pocházejí z důvěryhodného zdroje. Tyto odkazy totiž často vedou na škodlivé webové stránky – a odtud je už jen krůček k napadení vašeho zařízení nebo firemního systému.
3. Používejte silná hesla a pravidelně je měňte. Základním doporučením je alespoň osm znaků, kombinace velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků.
4. Aktualizujte svůj software, protože jde často o opravy bezpečnostních chyb, které mohou být využity k útokům. Ujistěte se, kromě softwaru máte aktualizován i webový prohlížeč a operační systém, který používáte.
5. Používejte kvalitní antivirový program a firewall, které pomáhají chránit váš počítač nebo mobilní zařízení před škodlivým softwarem.
6. Nezapomeňte zabezpečit také svůj Wi-Fi router, který je vstupní branou do vaší sítě. I tady byste měli mít nastaveno silné heslo a aktualizaci na nejnovější verzi firmwaru.
7. Zabezpečte své osobní údaje a nikdy nesdílejte např. jméno, adresu, číslo bankovního účtu nebo kreditní karty s lidmi, které neznáte.
8. Vyhněte se používání veřejných Wi-Fi sítí, které jsou často méně bezpečné než ty domácí. Pokud už musíte používat veřejnou Wi-Fi síť, vyhněte se zadávání citlivých informací, jako jsou hesla nebo čísla kreditních karet.
9. Zlatým pravidlem firem je pravidelně školit zaměstnance o kyberbezpečnost a ujistit se, že jsou obeznámeni s bezpečnostními riziky a vědí, jak se před nimi chránit.
10. Buďte připraveni a mějte plán, jak postupovat v případě kybernetického útoku. Ten by měl zahrnovat kroky, které podniknete k ochraně vašich dat a k obnovení vašich systémů.
Ať už jste firma či jednotlivec, nezapomínejte na význam kyberbezpečnosti ani během vánočního období. Věříme, že ke klidnějšímu prožití svátečního času pomohou i naše tipy, jak se lépe chránit před podvody v online světě a jak mít svá citlivá data i finance v bezpečí.
Přejeme Vám šťastné a kyberbezpečné svátky!

www.teskalabs.com