Google překladač: English Deutsch

Integrovaná bezpečnost prochází neustálým kvantitativním i kvalitativním vývojem a vylepšováním. Na jedné straně přibývá nový hardware pro podporu bezpečnostních funkcí a jsou doplňovány nové funkce, na straně druhé dochází k rozšiřování možností pro nasazení již existujících funkcí a objevují se doplňky a nadstavby pro jejich lepší využití.

siemens-01

Uvolněním nového firmwaru verze 4.4 pro měniče produktové skupiny Sinamics došlo k dalšímu významnému pokroku v oblasti integrované bezpečnosti.

Bezpečnostní funkce SDI – bezpečný směr otáčení

Firmware verze 4.4 přináší rozšíření o funkci SDI (Safe Direction). Ta zajišťuje, že se pohon bude otáčet pouze definovaným směrem. Odchýlení od požadovaného směru je rozpoznáno a následuje okamžitá reakce pohonu podle nastavení pro případ poruchy. Tato nová funkce je k dispozici ve variantě bez snímače pro měniče řady Sinamics G120. Pro výkonnější řady Sinamics S110 a S120 je možné volit režim funkce se snímačem či bez snímače.

Funkci SDI lze například aplikovat v případě, kdy je nutné zamezit pohybu stroje směrem k obsluze v situaci, kdy se obsluha nachází v nebezpečné zóně stroje. Jakmile dotyčná osoba tuto zónu opustí, je funkce deaktivována a zařízení může pokračovat v činnosti. Funkce SDI napomáhá zajistit bezpečnost obslužného personálu bez narušení či snížení produktivity zařízení.

siemens-02

Rozšíření bezpečnostních funkcí pro velké měniče

S novým firmwarem nabízejí také velké měniče řad Sinamics G130, G150, S120 Chassis, S120CM a S150 možnost využití kompletního spektra bezpečnostních funkcí. A to buď přes bezpečnou komunikaci Profisafe nebo s nasazením terminálového modulu TM54F, který rozšiřuje periferie měničů řady Sinamics S120 o bezpečné vstupy a výstupy.

Dalším prvkem rozšiřujícím možnosti nasazení bezpečnostních funkcí je nový adaptér SBA pro bezpečné ovládání brzdy prostřednictvím funkce Safe Brake Control (SBC). Safe Brake Adapter je k dispozici ve dvou provedeních 24V nebo 230V a lze jej použít pro měniče řad Sinamics G130, G150, S120 Chassis, S120CM a S150. Tento adaptér odpovídá normám EN 61800-5-2, EN 60204-1, EN ISO 13849-1 Kategorie 3 (dřívější EN 954-1) Performance Level (PL) d a také IEC 61508 SIL 2.

Bezpečný test brzdy pro měniče SINAMICS S120

Bezpečný test brzdy je aplikace, která doplňuje možnosti standardní bezpečnostní funkce SBC, jež pouze hlídá a testuje stav cívky ovládající brzdu.

Vlastní funkčnost brzdy, tzn. skutečný zádržný moment brzdy, ale funkce SBC nedokáže otestovat. S využitím rozšiřující aplikace na bázi bloků DCC (Drive Control Charts) a standardní bezpečnostní funkce SOS – Safe Operating Stop lze provést bezpečný test brzdy a tak garantovat, že v případě potřeby bude mít zádržná brzda potřebný zádržný moment.

Akceptanční test pro měniče řady SINAMICS S120

Úloha aplikačního technika nekončí nastavením požadovaných bezpečnostních funkcí. Je nutné je také otestovat a průběh testu odpovídajícím způsobem zdokumentovat. Akceptanční test je součástí vývojového software pro měniče Siemens, který pomocí dialogových boxů řídí průběh testů a vše dokumentuje. Výsledkem je protokol, kde je postup jasně dokumentován, včetně kontroly a výpisu všech relevantních parametrů a nastavení.

Frekvenční měnič G120C s bezpečnostní funkcí STO ve standardu

Sinamics G120C je navržen pro výrobce strojů, kteří často vyžadují ekonomický, snadno ovladatelný a jednoduchý měnič, s nímž uspoří místo a který navzdory nízké ceně nabízí širokou paletu funkcí. Je specifický svou kompaktností, tedy dobrým poměrem výkon/rozměry a je charakterizován snadnou instalací a rychlým uvedením do provozu. Třemi konstrukčními velikostmi pokrývá výkonový rozsah od 0,55 do 18,5 kW. Jedná se také o energeticky úsporný měnič, který současně díky podpoře nejvíce rozšířených komunikačních sběrnic zapadá do konceptu TIA (Totally Integrated Automation).

Jeho výhodou je již v základu integrovaná funkce STO (Safe Torque Off neboli bezpečný stop kategorie 1). Typickým využitím funkce STO je bezpečné blokování měniče proti rozběhu.

Radek Novotný, Siemens, s.r.o.

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news