Google překladač: English Deutsch

Z devíti prestižních ocenění udělených u příležitosti veletrhů MSV a Transport a Logistika získaly pět exponáty vyrobené v České republice. Na Zlatou medaili MSV 2005 bylo nominováno 18 exponátů, z nichž odborná hodnotitelská komise vedená děkanem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Josefem Vačkářem vybrala polovinu. Mezi devítkou úspěšných je nejvíce exponátů z oblasti obráběcí a tvářecí techniky, která je na letošním ročníku mimořádně kvalitně zastoupena. KOVOSVIT MAS, a. s., Sezimovo Ústí vyslal do letošní soutěže dva stroje a Zlatou medaili získal za pětiosé vertikální obráběcí centrum MCU630V-5X.

kovosvit_1.jpg

Stroj pro kontinuální obrábění složitých dílců se vyznačuje vysokou tuhostí, přesností a dynamikou pohybu v pěti osách. Tajmac – ZPS Zlín v soutěži triumfoval s novým vertikálním obráběcím centrem MCV 1210. Tento stroj pro opracování složitých prostorových tvarů se výborně uplatní například při výrobě forem pro vstřikování umělých hmot nebo výrobu lisovacích a tvářecích nástrojů. Třetí vertikální obráběcí centrum oceněné Zlatou medailí MSV 2005 naleznete na stánku firmy TRIMILL, a. s., Zlín. Stroj TRIMILL VU 10 je nejmenší ze své řady, ale vyniká poměrně velkým pracovním prostorem. Je vyroben kombinací litinových dílů a minerálních odlitků, což zvyšuje schopnost tlumit vibrace při obrábění. Ze zahraničních vystavovatelů si Zlatou medaili odveze německá společnost Erwin Junker za stroj JUMAT 300/50 – vysokorychlostní dvouvřetenovou CBN hrotovou brusku s CNC řízením pro přesné vnější broušení nakulato.

Za dalším oceněným exponátem se musíte vydat do expozice společnosti Elektroprim-Koutník, a. s. Jde o VN měnič kmitočtu POWERFLEX 7000 vyrobený v Kanadě společností Rockwell Automation. Jeho nová technologie „Direct – to – drive“umožňuje připojení měniče k novému nebo stávajícímu motoru bez použití izolačního transformátoru, a to pro napětí až do 6,6 kV. V oblasti automatizační techniky hodnotitelská komise ocenila novou generaci průmyslových počítačů APC 620, které vyrobila rakouská společnost Benecker + Rainer Industrie-Elektronik a vystavuje B+R automatizace, spol. s r. o. Řada počítačů třídy M pro průmyslové využití díky své modularitě a flexibilitě představuje univerzální automatizační prostředek s velkou užitnou hodnotou a dlouhým životním cyklem. Do společnosti nejlepších exponátů letošního MSV patří ještě světově nejrychlejší mikroúderové značící zařízení COUTH MC 2000 SUPER FAST vyráběné španělskou firmou COUTH, CARABEL TXIKI a vystavované na stánku Leonardo Technology s. r. o. Zařízení pro stojanové i ruční uchycení dokáže značit až 16 znaků za sekundu v podstatě do libovolného povrchu.

Na veletrhu Transport a Logistika získaly Zlaté medaile pouze exponáty českých výrobců určené pro železniční dopravu. Pars nova, a. s., Šumperk obdržela cenu za prototyp motorové částečně nízkopodlažní soupravy pro regionální osobní dopravu. REGIONOVA je úspěšným výsledkem komplexní modernizací starších vozů a v budoucích letech se stane hlavním nástrojem Českých drah při zvyšování komfortu cestování v místní dopravě. Druhý oceněný exponát z koleje před pavilonem A – nová dvounápravová lokomotiva řady 709-621.1 z ČMKS holding, a. s., Nymburk - poslouží naopak rozvoji nákladní železniční dopravy. Moderní drážní vozidlo s naftovým motorem Caterpillar C15 je určeno pro středně těžkou traťovou a posunovací službu především na vlečkách a celostátních tratích o rozchodu 1435 mm při rychlosti do80 km/hod.

Svou cenu na večeru Zlatých medailí udělila také Českomoravská elektrotechnická asociace, a to exponátu tester polovodičů D2PAK 3/5 LD výrobce a vystavovatele LUX spol. s r. o. Jablonné nad Orlicí. Nechyběly ani tradiční ceny mediálních partnerů soutěže. Cenu redakce Hospodářských novin získalo vertikální obráběcí centrum MCU630V-5X z Kovosvitu MAS, a. s., Sezimovo Ústí. Redakce časopisu Logistika se rozhodla ocenit elektrický vysokozdvižný vozík RX20 firmy STILL ČR spol. s r. o. Praha. Časopis Strojárstvo/Strojírenství udělil cenu společnosti DELCAM BRNO s. r. o. za aktivní přístup v oblasti aplikovaných systémů. Cena Technického týdeníku letos patří motorové soupravě pro regionální osobní dopravu REGIONOVA od firmy Pars nova a. s. Šumperk. Redakce časopisu Technika a trh ocenila výdejní automat na nástroje ASK 100, který vyrábí a vystavuje GRUMANT, s. r. o., Praha.